A co vlastně děláš? Nové profese naráží na údiv i nepochopení, bude jich ale přibývat

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
26. 4. 2019 5:30
Před pár lety jejich profese ještě neexistovaly. Nabídku práce pro influencera, manažerku rodičovství nebo odborníka, který učí mluvit chatboty, jste v inzerátech nenašli. Dnes už ano. Trh práce prochází díky digitalizaci radikální změnou, a zatímco řada profesí zanikne, jiné vzniknou. Podle jedné studie 65 procent pracovních pozic, které budou vykonávat současné děti a mládež, dosud neexistuje. Přečtěte si 10 příběhů lidí, kteří už některé nové profese vykonávají.
Lucie Zelinková, instagramová influencerka
Lucie Zelinková, instagramová influencerka | Foto: Lucie Zelinková

Instagramová influencerka

  • Instagramový influencer vytváří příspěvky na Instagram a do nich vkládá nějakou inspiraci, téma. Lucie Zelinková inspiruje knihami a podněcuje ke čtení.

"Můj instagramový účet funguje jako kanál, kam si lidé chodí pro tipy na knihy. Jsou tak v obraze, jaké knihy právě vycházejí a zda stojí za přečtení, jaké trendy v literatuře jsou, jaké se k nám dostávají ze zahraničí. Vedle toho vytvářím příspěvky na témata, která považuji za důležitá a která rezonují ve společnosti nebo u kterých bych si přála, aby rezonovala. Feminismus, práva LGBT lidí, ekologie. Ty mě zajímají a snažím se o nich mluvit a vyvolávat diskusi," říká Lucie.

Působení na Instagramu ale nepovažuje za svou profesi. Tou je marketing v knižním holdingu. "Začala jsem někdy v roce 2012 čili v instagramovém pravěku a troufám si tvrdit, že jsem jedním z prvních lidí, kdo u nás knihy na Instagram přenesl. Dostala jsem se k němu tehdy skrze sledování marketingových trendů ze zahraničí. Zanedlouho mi toto působení přineslo první pracovní nabídku v nakladatelském domě. V té době totiž nakladatelský svět v on-line prostředí s marketingem teprve po malinkých krůčcích začínal," vypráví mladá dívka.

Občas prý musí lidem hlavně ze starší generace vysvětlovat, co to je, být influencerem. "Pro někoho je těžší pochopit, co a proč dělám, a problematický je především aspekt on-line prostředí. Mohou mít pocit, že to, co dělám, neexistuje," dodává.

Na práci ji baví komunikace s lidmi, sledování reakcí a vytváření obsahu o knihách a o kultuře. "Díky tomu, co dělám, se o knihách dozví daleko více lidí, některé dobré knihy by třeba leckoho minuly. Věřím, že čtení knih z nás dělá o něco lepší lidi, učí nás empatii a rozvíjí kritické myšlení. I proto chci čtení šířit dál," říká Lucie Zelinková.

Není nic, co by jí na této práci nebavilo: "Je to zcela dobrovolná činnost, jejíž všechny aspekty si určuji a řídím sama. Když mám pocit, že zrovna na on-line svět nemám chuť a náladu, tak prostě netvořím."

Ačkoliv má z působení na Instagramu "fajn" příjem, jako hlavní práci by influencera dělat nechtěla. "Přitom nabídek na finanční bázi mám v tuto chvíli hodně, držím se ale myšlenky sdílet knihy a čtení, nechci být reklamní plochou pro jiné značky. Zároveň mi tato verze profese připadá šíleně nestabilní a nejistá. Zítra se může změnit algoritmus IG a je konec všem reklamním legracím."

 

Právě se děje

před 37 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy