Problém, který může skončit odchodem Itálie z EU. Brexit odhalil problémy bank, drží špatné dluhy

Pavla Adamcová ČTK Pavla Adamcová, ČTK
11. 7. 2016 16:01
Problém, kterému italské banky čelí, by podle některých expertů mohl vést až k vystoupení země z Evropské unie. Nejistota z dopadů odchodu Britů z EU může v Evropě zpomalit ekonomický růst, což je to poslední, co italské banky potřebují. Už nyní mají ve svých knihách mnoho špatných úvěrů, s pomalejší ekonomikou by jejich podíl dál rostl. A problémy italských bank pak mohou zasáhnout banky v celé Evropě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Řím - Nedávné rozhodnutí Britů o vystoupení z Evropské unie (EU) zvýraznilo problémy, se kterými se celé roky potýká italská ekonomika i její zadlužený bankovní sektor. Kvůli nepříznivé situaci v zemi by Itálie mohla být dalším adeptem na výstup z Unie. Ba co víc - na starém kontinentě by dokonce mohla zažehnout další bankovní krizi.

Nejistota z dopadů odchodu Britů z EU může v Evropě výrazně zpomalit ekonomický růst, připomíná zpravodajský server CNN. A to je to poslední, co by teď Italové potřebovali. Od roku 2002, kdy přijali euro, roste tamní ekonomika už tak jen velmi slabě.

Italské banky navíc léta drží vysoký podíl nesplácených úvěrů. Jejich poměr na celkovém objemu úvěrů se v poslední době výrazně zvýšil a začíná se přibližovat k 20 procentům. Špatných úvěrů - tedy úvěrů, u kterých je splácení ohroženo - už nyní drží italské banky až za 360 miliard eur (zhruba 9,7 bilionu korun), uvedl list Wall Street Journal. V procentuálním srovnaní je to třikrát více, než bylo špatných úvěrů na vrcholu finanční krize v USA.

Další zpomalení ekonomického růstu v Evropě by tak na italské banky tvrdě dolehlo - lidé i firmy by se totiž začali ještě více opožďovat se splácením svých dluhů, nebo by je přestali splácet docela.

"Tyto problémy mohou spustit v Itálii bankovní krizi s negativním dopadem na bankovní sektor v celé eurozóně. Následně s negativním dopadem na hospodářský růst v Itálii, ale zprostředkovaně i na další země EU," vysvětlil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. "Vzhledem k podílu Itálie na evropské ekonomice tedy nelze brát problémy italských bank na lehkou váhu," dodal.

"Celý bankovní trh je pod tlakem," varoval v rozhovoru pro agenturu Bloomberg člen představenstva Société Générale Lorenzo Bini Smaghi. Oslabený italský sektor se podle něj nevyhne finanční podpoře, v opačném případě hrozí větší otřesy. Vlády EU by podle něj měly uvolnit pro stabilizaci bank peníze od daňových poplatníků.

Také italská vláda chce od EU svolení, aby bankám mohla s navýšením kapitálu pomoci, to je nicméně proti unijním pravidlům. I podle expertů je vhodné rekapitalizaci provést spíše ze soukromých zdrojů. K tomu ještě zpřísnit poskytování úvěrů a nesplácené úvěry pokud možno odepsat. Některé ústavy se navíc zřejmě nevyhnou řízeným bankrotům. "Náklady by ale měli vždy nést primárně akcionáři a věřitelé bank, nikoliv stát, tedy daňový poplatník," doplnil Novák.

Nejslabší článek

Snížit objem nesplácených úvěrů už dostala od Evropské centrální banky za úkol nejvíce zasažená italská instituce Monte dei Paschi di Siena. Ta do tří let musí snížit objem nesplácených úvěrů o 40 procent - má do roku 2018 snížit objem čistých pohledávek se selháním na 14,6 miliardy eur (396 miliard Kč) z loňské úrovně 24,2 miliardy eur (656 miliard Kč).

Ze všech velkých italských bank je Banca Monte dei Paschi di Siena nejslabším článkem - z bank zapsaných na burze má největší podíl špatných úvěrů vůči nesplaceným úvěrům celkem. Kvůli katastrofální akvizici z doby těsně před finanční krizí je již léta v krizovém režimu. Během dluhové krize v eurozóně byla jedinou italskou bankou, kterou zachraňoval stát. Předloni měla nejhorší výsledek ze 130 bank testovaných v rámci kontroly zdraví předních evropských bankovních institucí.

Výsledky další kontroly zdraví velkých bank v rámci Unie budou zveřejněny 29. července. Pokud Banca Monte dei Paschi v zátěžových testech neuspěje, bude pro Itálii obtížnější dojednat podporu pro její rekapitalizaci, aniž by neporušila pravidla Evropské unie o státní pomoci.

Odchod z EU?

Sami Italové jsou se stavem v zemi stále nespokojenější. Kromě slabého hospodářského růstu k tomu přispívá také vysoká míra nezaměstnanosti - hlavně mezi mladými lidmi.

Případná bankovní krize by mohla vést k zesílení hlasů pro odchod z EU, uvedl pro zpravodajský server CNBC hlavní stratég společnosti Wells Fargo Funds Brian Jacobsen.

Jiní experti ale předpokládají, že se situace s Velkou Británií opakovat nebude - Itálie je totiž podle nich s Unií historicky daleko více spjatá, protože byla jedním ze zakládajících členů.

Referendum balancuje extremisty moudra i extremisty hlouposti, všechny chybné i správné myšlenky, říká politolog Petr Robejšek. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy