Nová dálniční známka není potřeba na dalších 100 kilometrech, potvrdil Ťok

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
30. 11. 2016 11:35
Od příštího roku budou moci řidiči na dalších 11 úsecích jezdit bez dálniční známky. Jedná se o obchvaty velkých měst. Ministerstvo tak chce zabránit tomu, aby se řidiči dálnici vyhýbali a jezdili skrze město po silnicích nižších tříd.
Klikněte pro zobrazení celé mapy.
Klikněte pro zobrazení celé mapy. | Foto: ŘSD

Praha - Zpoplatněná síť dálnic bude příští rok pro osobní auta kratší o zhruba 100 kilometrů obchvatů měst, které ze zpoplatnění vyjmulo ministerstvo dopravy. Vyhlášku, která stanovuje zpoplatněnou síť a podobu dálničních kuponů, dnes úřad schválil.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) zároveň oznámil zahájení prodeje dálničních kuponů, které budou na distribučních místech od čtvrtka.

Dálniční kupon nebudou muset mít vozidla například na úsecích dálnic v okolí Prahy, Kroměříže, Berouna a Ústí nad Labem. Ministerstvo je vybralo proto, že slouží jako obchvaty velkých měst, lidé bez kuponu je tak nebudou muset objíždět po silnicích nižších tříd.

"Dálnice tady bude využita na místo tranzitu přes město, řidičům to pomůže a zároveň to má pozitivní dopad na životní prostředí ve městech," uvedl Ťok.

Koncem září ministerstvo dopravy avizovalo, že příští rok od zpoplatnění uvolní 11 úseků o délce 111 kilometrů. "Výčet vyjmutých úseků zůstal nezměněný, konečný počet kilometrů je nakonec o něco nižší," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

Přehled úseků nově vyjmutých z časového zpoplatnění:

Dálnice Exity Obchvat
D0 16 - 28 Praha od D7 po ulici K Barrandovu
D1 258 - 260 Kroměříž
D5 14 – 22 Beroun, Králův Dvůr
D5 67 – 89 Plzeň
D6 1.7 Praha
D7 2 – 3 Praha
D8 65 – 85 Ústí nad Labem (peáž I/13)
D10 0 – 14 Brandýs nad Labem, vjezd do Prahy
D11 1 – 8 Praha
D35 264 – 276 Olomouc, po silnici I/55
D46 21 – 26 Prostějov

Pro potřeby příštího roku nechal Státní fond dopravní infrastruktury vyrobit přes sedm milionů kusů dálničních kuponů, z toho více než 2,5 milionu ročních.

Známky budou kvůli obavám z padělání vybaveny novými bezpečnostními prvky. Jedním z nich je dvousložková barva, která těmto ceninám umožní měnit barvu podle úhlu pohledu. Dále budou vybaveny novým barevnějším hologramem a dalšími bezpečnostními prvky, které musí ale zůstat veřejnosti utajeny, uvedl ředitel fondu Zbyněk Hořelica.

Šoféry vyzval, aby nákup dálničních známek nenechávali na poslední chvíli, tedy na konec ledna, kdy by mohly kvůli vysokému zájmu na některých distribučních místech kupony dojít. Zároveň upozornil řidiče na to, aby nekupovali kupony na parkovištích a dalších neoficiálních prodejním místech a nekupovali kupony za jiné než obvyklé ceny.

Ceny zůstávají stejné jako vloni. Roční kupon vyjde na 1500 korun, cena měsíčního kuponu je 440 a desetidenního 310 korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy