Nová banka? Moravský peněžní ústav žádá o licenci, chce jít i na burzu

Družstevní záložna Moravský peněžní ústav (MPÚ) podala žádost o bankovní licenci. Stala se tak první ze zbylých kampeliček, která tento dlouho avizovaný krok opravdu uskutečnila. Pokud licenci od ČNB získá, chce také vstoupit s akciemi na burzu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Družstevní záložna Moravský peněžní ústav (MPÚ) podala žádost o bankovní licenci. Oficiálně to oznámila dnes, přestože k samotnému kroku došlo už 20. srpna. O přeměně na banku sice už delší dobu mluví i další takzvané kampeličky, které na tuzemském trhu zbyly, ale jako první teď žádost opravdu podal Moravský peněžní ústav.

MPÚ měla ke konci loňského roku téměř 11 500 klientů (přesněji členů) a byla tak dvojkou na trhu po záložně Creditas (19 400 klientů). V polovině letošního roku měli klienti v MPÚ uloženo 9,2 miliardy korun, úvěry dosahovaly 7,9 miliardy.

Šéf MPÚ Radomír Lapčík odhaduje, že pokud půjde vše dobře, záložna by mohla licenci obdržet příští rok. Název by pak změnila na MPÚ banka. Lapčík je s téměř čtvrtinovým podílem na kapitálu zároveň majoritním vlastníkem kampeličky.

Vedení záložny s přeměnou mimo jiné radil i bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma, který nyní pracuje jako partner v poradenské společnosti KPMG. „S Moravským peněžním ústavem spolupracujeme delší dobu a také jsme jim kontrolovali jejich žádost o bankovní licenci,“ potvrdil Tůma.

Moravský peněžní ústav by tak byl teprve druhou záložnou, které se podařilo stát se bankou. Historicky první přerod se podařil dnešní Fio bance v roce 2010.

Až moravská kampelička licenci od ČNB získá, začne její vedení pracovat na uvedení nové banky na burzu. „Máme 12 tisíc klientů. Chceme proto jít na burzu, aby se svými akciemi mohli obchodovat. A také chceme, aby se jim zhodnocoval jejich kapitál v rostoucí ceně akcií,“ říká Lapčík.

Kromě MPÚ usilují o bankovní licenci všechny velké záložny, jako jsou Creditas, Akcenta a Artesa. Důvodem je především nová regulace, kterou prosadila Česká národní banka po krachu Metropolitního spořitelního družstva v roce 2013 a WPB Capital v roce 2014. Nová pravidla mimo jiné říkají, že kampeličky, jejichž aktiva přesahují hodnotu pěti miliard korun, se musí stát bankami, nebo se zmenšit.

Podrobnosti o plánech MPÚ a vývoji na trhu záložen čtěte na webu Hospodářských novin.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 5 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy