Nová auta jdou na odbyt. Březen byl rekordní za poslední rok

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 16. 4. 2015 10:48
Škoda Auto za vysokým tempem růstu mírně zaostala a snížila svůj tržní podíl. Projděte si pořadí značek.
Nejprodávanější značkou v Evropě zůstává s odstupem Volkswagen.
Nejprodávanější značkou v Evropě zůstává s odstupem Volkswagen. | Foto: Volkswagen

Brusel - Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii a zemích EFTA (Švýcarsko, Norsko a Island) vzrostl v březnu o 10,6 procenta na 1,604 milionu. Březen byl devatenáctým měsícem nepřerušeného vzestupu a jeho růstové tempo bylo nejvyšší za poslední rok. Oznámilo to dnes Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Za celé první čtvrtletí se počet nových registrací osobních vozů zvýšil meziročně o 8,6 procenta na 3,5 milionu. Škoda Auto za tímto tempem růstu zaostala, a mírně tak snížila svůj tržní podíl.

V březnu prodeje aut všech značek silně rostly na všech pěti největších trzích EU. Nejvíce se zvýšily ve Španělsku, kde vzrostly o 40,5 procenta, a 15procentní přírůstek zaznamenal italský trh. Nárůst tempem 6-9 procent vykázala Británie, Německo a Francie.

Podle dřívějších údajů českého Svazu dovozců automobilů se prodej nových osobních aut v tuzemsku v březnu meziročně zvýšil o 27,6 procenta na 21 155 vozů. V prvním čtvrtletí počet registrací nových aut v ČR vzrostl o zhruba 24 procent.

Roste také drtivá většina značek včetně Škody Auto. Ta má sice za sebou globálně nejlepší březen všech dob, ale v Evropě si v něm meziročně polepšila jen o 5,3 procenta na 60 403 prodaných vozů. Za celé první čtvrtletí Škoda v Evropě prodala 144 316 aut, což je sice růst o 5,4 procenta, tržní podíl se ale propadl o desetinu procentního bodu na 4,1 procenta.

Podle agentury Reuters se letos prosazuje na evropském trhu trend návratu vozů středních cenových úrovní, jejichž prodeje v předešlých letech ekonomického poklesu padaly, a naopak ústup levných "krizových vozů". Zatímco tak například značky Škoda nebo rumunská Dacia letos podíl na trhu EU ztrácejí, získávají jejich západní sesterské či mateřské značky Volkswagen a Renault.

"Firmy i domácnosti v Evropě věří v ekonomický růst a opět obnovují své vozové parky. Mnohé tuto obnovu i léta odkládaly. Na růst poptávky reagují i evropské automobilky. Podle našich odhadů by se letos v EU mělo vyrobit o 4,5 procenta více aut než loni,“ říká Vojtěch Opleštil z Automobilové expertní skupiny PwC ČR.

Nejprodávanější značky v EU a v EFTA v prvním čtvrtletí 2015

Pořadí a značka Počet prodaných kusů
1. Volkswagen 421 486
2. Ford 263 477
3. Renault 239 403
4. Opel/vauxhall 238 754
5. Peugeot 217 795
6. Audi 186 823
7. BMW 175 224
8. Mercedes 172 325
9. Fiat 169 185
10. Nissan 159 393
11. Toyota 149 098
12. Škoda 144 316
13. Citroen 140 445
14. Hyundai 116 721
15. Dacia 95 914

Zdroj: ACEA, Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy