Nošovická automobilka Hyundai zvýšila zisk na 7,3 miliardy

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 7. 2014 12:39
Korejským majitelům pošle ze svého zisku dividendu ve výši 5,487 miliardy korun.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Tomáš Adamec

Nošovice (Frýdecko-Místecko) - Nošovická automobilka Hyundai loni zvýšila svůj zisk o 322,7 milionu korun (4,6 procenta) na 7,333 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti. Tržby stouply o 5,2 miliardy korun (5,6 procenta) na 97,383 miliardy korun.

Nošovická továrna pracuje v třísměnném provozu na plnou kapacitu a v roce 2013 vyrobila 303 460 automobilů. Stejný plán, tedy využít plnou kapacitu a vyrobit 300 tisíc vozů, má automobilka i letos. V prvním pololetí vyrobila téměř 160 tisíc vozů, stejně jako loni. Je to více než polovina plánu, v druhé polovině roku jsou ale v automobilce plánovány pravidelné odstávky, a tedy méně pracovních dní.

Server iDnes.cz uvedl, že druhým rokem pošle nošovická automobilka majitelům ze svého zisku dividendu, tentokrát ve výši 5,487 miliardy korun. Loni, kdy dividendu vyplácela poprvé, ze zisku vyplatila jen zlomek, zhruba 605 milionů korun. Podle serveru firma rovněž výrazně snížila své zadlužení ze 6,6 na 2,7 miliardy korun.

Export do 52 zemí

Automobily loni firma z Nošovic exportovala do 52 zemí a destinací, nejvíce do Evropy, ale také na Blízký východ, do Afriky, Karibiku a Austrálie. Nejvýznamnějšími odběrateli podle počtu odebraných aut byly Německo, Rusko a Velká Británie.

"S ohledem na klesající poptávku po osobních automobilech v Evropě se společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech i v roce 2014 více zaměří na mimoevropské trhy, například Austrálii, Egypt, Jihoafrickou republiku a Mexiko," uvádí výroční zpráva.

Nejvíce vyrobených vozů bylo loni typu ix35, jejich podíl na výrobě tvořil 48 procent. Závod dále vyrábí typ Hyundai i30 ve třech verzích a model Hyundai ix20. V Česku prodala firma zhruba deset tisíc těchto vozů. Další vozy z produktové řady automobilka Hyundai dováží na český trh z jiných zemí.

Prezident nošovické automobilky Jun Ha Kim ve výroční zprávě uvedl, že vzhledem k tomu, že firma už pracovala na plnou kapacitu, neuskutečnila loni žádné významné investiční projekty směřující k rozšíření výroby. Také stav pracovníků se stabilizoval na počtu okolo 3400 lidí.

Jun Ha Kim připomněl, že automobilka v roce 2013 oslavila páté výročí zahájení sériové výroby, milionté vyrobené auto nebo stotisící vůz vyrobený pro Rusko. Od letošního 1. května je novým prezidentem podniku Tong U-čche (pozn. v anglické transkripci Dongwoo Choi).

"V oblasti personální politiky bude zachován třísměnný výrobní režim. V plánu není ani spuštění nových provozů či výrob a neočekávají se ani žádné výrazné změny počtu pracovníků," uvádí výroční zpráva.

Průměrný příjem dělníků: 27 700 korun

Automobilka spustila v Nošovicích provoz v listopadu 2008. Na plnou kapacitu vyrábí od září 2011. V podniku pracuje téměř 3400 lidí, z nichž 96 procent tvoří obyvatelé Moravskoslezského kraje, dalších přibližně 7000 zaměstnávají v regionu subdodavatelské firmy.

Průměrný hrubý měsíční příjem v automobilce Hyundai v Nošovicích činil loni 30 094 korun, v dělnických profesích to bylo průměrně 27 700 korun. Letos byli odboráři kvůli neshodám na zvýšení mezd ve stávkové pohotovosti, nakonec přijali návrh zprostředkovatele.

Základní mzdy ve firmě vzrostou v průměru o 3,2 procenta, spolu s dalšími bonusy je podle mluvčího automobilky Petra Vaňka zvýšení měsíčního příjmu 6,1 procenta.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy