Noční lov zvěře bude snadnější, pomůže novela

ČTK ČTK
24. 6. 2014 17:36
Novela má od července zjednodušit odstřel přemnožených druhů, především divokých prasat.
Foto: Reuters

Praha - Myslivci budou od července moci legálně používat zaměřovače usnadňující lov zvěře v noci. Od 1. července začíná platit novela, která upravuje podmínky, za nichž je možné takzvané noktovizory zakoupit. Stanovuje také pravidla, jak získat od policie povolení k používání těchto zařízení. Novela má zjednodušit odstřel přemnožených druhů, především divokých prasat.

"Cílem je umožnit lovcům využít těchto prostředků pro co nejbezpečnější rozpoznání zvěře za snížené viditelnosti, usnadnit přesné umístění smrtící rány, která tak sníží pravděpodobnost utrpení poraněné zvěře," uvedl mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

Noční zaměřovače určené původně pro vojenské účely nesměli lovci dosud legálně používat, přestože je řada obchodů se zbraněmi k prodeji nabízí. Jejich užívání je podle odborníků časté mezi pytláky. Dosud bylo možné v oblastech, kde jsou divočáci přemnožení, získat povolení k jejich odstřelu za pomoci světelného zdroje od místního úřadu.

Vyšší efektivita

Novela podle Jordána umožní zvýšit efektivitu lovu zvířat, která škodí v zemědělství a lesním hospodářství a která jsou aktivní především v nočních hodinách.

Pro získání výjimky pro používání zaměřovače umožňujícího noční vidění je podle mluvčího rozhodující, aby žadatel vlastnil zbrojní průkaz a platný lovecký lístek.

Škody za miliardy

Česko se v posledních letech potýká s přemnožením některých druhů zvěře, především divokých prasat. Ročně způsobují miliardové škody především zemědělcům.

Stavy drobné zvěře v Česku v posledních pěti letech naopak klesly o desítky procent. Například počty koroptví byly v roce 2012 už jen zhruba poloviční než v roce 2007, zajíců za stejné období ubylo takřka o pětinu.

Mezi hlavní příčiny tohoto trendu podle myslivců patří změny v krajině, intenzivní zemědělství či tlak některých zvířat, mimo jiné právě divokého prasete.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus byl opět hospitalizován. Vrátil se kvůli doléčení předchozích potíží

Zdroj: ČTK
Další zprávy