Nobelova cena za ekonomii: Návod, jak regulovat velké firmy

Tereza Holanová Tereza Holanová
Aktualizováno 13. 10. 2014 15:15
Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získal francouzský ekonom Jean Tirole za analýzu tržní síly a regulace trhu.
Jean Tirole
Jean Tirole | Foto: Nobelprize.org

Stockholm - Nobelovu cenu za ekonomii si letos odnesl Francouz Jean Tirole. Oznámil to výbor pro udělování Nobelovy ceny při Švédské akademii věd.

Laureát zkoumá, jak regulovat odvětví, ve kterých působí jen několik silných hráčů. Tirole ve své práci poukazuje na to, že ve spoustě průmyslových oborů dominuje malé množství firem, nebo tu dokonce existuje monopol jedné společnosti.

Pokud podobný trh funguje bez regulace, může to vést k sociálně nežádoucím výsledkům – vysokým cenám a poklesu produktivity. Velké firmy navíc mnohdy blokují vstup nových efektivnějších konkurentů.

Francouzský profesor ekonomie se proto od osmdesátých let věnoval otázce, jak by vláda měla k těmto monopolům či oligopolům přistupovat. Hlavní závěr? Regulace podle něj musí být specifická pro každé odvětví, ať už jde o oblast telekomunikace nebo bankovnictví - v některých případech může například spojení firmy s dodavatelem podpořit inovace

Letošní laureát Nobelovy ceny za ekonomii
Letošní laureát Nobelovy ceny za ekonomii | Foto: Nobelprize.org

Starší teorie přitom obhajovaly hlavně jednotná pravidla, ať už se týkala cenových stropů nebo zákazu spolupráce mezi několika velkými firmami, které daný trh ovládají.

Průkopník teorie průmyslové organizace

Kromě toho se Tirole v letech 1988 a 1990 věnoval také otázce, jakého období se má regulace týkat. V případě, že by firma a regulátor uzavírali jen sérii krátkodobých smluv, mohlo by to dopadnout následně: Pokud bude výrobce tvrdě pracovat a dosáhne vysokého zisku, regulační orgán v příštím období zpřísní pravidla, aby další možný zisk zredukoval. Hrozí proto, že firma bude podobný efekt předpokládat, a bude tedy od počátku produkovat méně, než by mohla.

"V oblasti teorie veřejných zakázek se Tirole kromě jiného zabývá i problémem dobře známým z běžné praxe - kdy firma, která zakázku získá, poté nezřídka navyšuje náklady," dodává ekonom společnosti Roklen Lukáš Kovanda.

Francouzský profesor podle něj prokazuje, že do jisté míry může být pro vládu nebo jiný orgán, který zakázku přidělil, výhodnější na zvýšení nákladů přistoupit.

"Tirole je průkopnickým autorem teorie průmyslové organizace. Ta se zabývá jednáním firmy v různých tržních strukturách – v rámci dokonale konkurenčního trhu, oligopolního nebo monopolního trhu," shrnuje Kovanda a připomíná, že ke studiu, jak firmy reagují na vnější podmínky i na sebe navzájem, využívá Tirole teorii her.

"Mnohé z jeho textů ukazují, že jde spíše o komplikované téma než jednoduchá řešení, která se hodí do blogových příspěvků. To je důvod, proč se jeho myšlenky příliš často neobjevují v médiích, přestože jsou v oblasti ekonomiky extrémně významné," uvádí americký ekonom Tyler Cowen.

Cena byla otázkou času

Letošní držitel Nobelovy ceny se narodil v roce 1953 v Paříži, kde také studoval. Titul Ph.D. získal na americkém Massachusetts Institute of Technology. Během své kariéry publikoval okolo dvou set odborných článků a deset knih, podle indexu IDEAS/RePEc patří mezi nejvlivnější ekonomy světa.

Tirole je v historii třetím Francouzem, který si odnesl "Nobelovku" za přínos ekonomické vědě. "Jeho ocenění není překvapivé. Byl jedním z nejčastěji zmiňovaných možných adeptů na zisk letošní Nobelovy ceny za ekonomii," myslí si Kovanda.

"Bylo už nějakou dobu jasné, že Tirole je jedním z možných držitelů. Otázkou bylo, za co přesně, zda má cenu dostat sám, nebo s nějakými dalšími ekonomy, a kdy," uvedl člen Nobelova výboru Tore Ellingsen.

Nejmladší "Nobelovka"

Nobelova cena za ekonomii je jednou z šesti, které se každoročně udělují - dalšími jsou za fyziku, fyziologii a medicínu, chemii, literaturu a za mír. Jako jediná byla ale k těm původním z roku 1895 přidána dodatečně - až v roce 1969. Navíc ji neuděluje přímo Královská švédská akademie věd, ale Sveriges Riksbank, tedy tamní centrální banka. 

Ačkoliv se cena za ekonomii řadí mezi ostatní "Nobelovky", její oficiální název zní Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela.

Od roku 1969 ocenila Švédská centrální banka celkem 75 ekonomů. Mezi nimi je zatím jediná žena - Elinor Ostromová. V roce 2009 získala ocenění za studie o tom, ve kterých případech je společné vlastnictví zdrojů efektivnější než soukromé. Loni si cenu odnesli Američané Eugene F. Fama, Lars Peter Hansen a Robert J. Shiller za analýzu cen akcií a dluhopisů.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Apple je proti návrhu EU na jednotnou dobíječku mobilů

Americká společnost Apple, výrobce přístrojů iPhone, kritizuje návrh poslanců evropského parlamentu na uzákonění jednotné dobíječky pro mobilní telefony, tablety či elektronické čtečky knih. Podle firmy to může brzdit inovace, vytvořit horu elektronického odpadu a naštvat spotřebitele. Na Apple by mělo případné nařízení velký dopad, upozornila agentura Reuters.

Komentář jedné z největších firem v oboru přichází týden poté, co zákonodárci vyzvali k zavedení jednotné nabíječky pro mobilní telefony a pozměnili návrh zákona tak, aby schopnost fungování s jednotnou nabíječkou byla základním požadavkem pro rádiová zařízení v EU. To by Apple ovlivnilo více než kterékoliv jiné firmy, protože iPhony a většina produktů firmy používá kabel s konektorem Lightning, zatímco přístroje s Androidem od různých společností obvykle mají konektor USB-C.

"Věříme, že regulace, která vynucuje soulad v typu konektoru zabudovaného do všech chytrých telefonů, potlačuje inovace, než aby je povzbuzovala, a poškodí zákazníky v Evropě a ekonomiku jako celek," uvedl Apple v prohlášení. Dodal, že předpis není nutný, protože průmysl už na USB-C přechází. "Doufáme, že (Evropská) komise bude pokračovat v hledání řešení, které neomezí schopnost průmyslu inovovat," dodal Apple.

Evropská komise se snaží prosadit jednotnou nabíječku více než deset let. V roce 2009 dospěla se společnosti, jako Apple, Samsung, Huawei a Nokia, k dobrovolné dohodě, jejíž cílem bylo harmonizovat nabíječky pro nové modely chytrých telefonů, které přijdou na trh v roce 2011. Dobrovolný přístup však nefungoval a podle zástupců EK je tak čas přijít s právními předpisy.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi Smíchovským nádražím a Florencí na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Lidé mají v daném úseku místo metra využít tramvaje, uvedl na webu dopravní podnik. Na místě jsou hasiči pražského dopravního podniku, kteří budou vyprošťovat sraženou osobu, policisté i záchranáři.

Metro jezdí na lince B bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Světová zdravotnická organizace kvůli novému koronaviru stav globální nouze nevyhlásila

Světová zdravotnická organizace (WHO) usoudila, že je ještě příliš brzy, aby kvůli šíření nového koronaviru v Číně vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Oznámily to světové tiskové agentury. Koronavirem se nakazily stovky lidí a infekce si vyžádala přinejmenším 18 obětí. Rozhodnutí WHO následovalo poté, co se čínské úřady v snaze zarazit šíření nákazy rozhodly uzavřít tři města a zrušily hlavní oslavy lunárního Nového roku v hlavním městě.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus označil tato opatření za adekvátní. "Doufáme, že budou účinná a že potrvají krátce," řekl.

Zdravotnická agentura OSN oznámila své rozhodnutí poté, co nezávislí odborníci dva dny vyhodnocovali informace o šíření nového koronaviru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy