Vyprodané tuzemské hotely? Většina ubytovatelů očekává obsazenost ze dvou třetin

ČTK ČTK
30. 6. 2020 18:08
Nižší obsazenost než loni předpokládá v letošní letní sezoně více než polovina poskytovatelů ubytování v Česku. Firmy očekávají v průměru obsazenost 61 procent, oproti loňsku o pětinu menší. Levnější pobyt letos nabízí zhruba třetina provozovatelů ubytovacích zařízení alespoň částečně závislá na zahraniční klientele. Stejný počet podnikatelů zaměřených na domácí hosty zdražil.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Poskytovatelé ubytování převážně závislí na hostech ze zahraničí evidovali loni v červenci a srpnu obsazenost 80 procent, letos podle průzkumu čekají propad na 49 procent. "U firem, v jejichž klientele dlouhodobě převažují čeští hosté, není situace tak dramatická. Zatímco loni měly obsazenost 82 procent, letos odhadují, že docílí zhruba 69 procent," uvedl marketingový a uživatelský průzkumník Darek Pikálek ze společnosti Seznam.cz, která průzkum v úterý zveřejnila v tiskové zprávě.

Poukazy na lázeňské pobyty, které připravilo ministerstvo pro místní rozvoj, vítá téměř tři čtvrtiny respondentů, polovina věří v jejich významný pozitivní efekt. Větší naděje do pomoci prostřednictvím poukazů vkládají poskytovatelé ubytování s většinovou zahraniční klientelou. Téměř 60 procent z nich je přesvědčeno, že jim poukazy hodně pomohou. Provozovatelé ubytovacích zařízení by podle průzkumu uvítali také pomoc od agentury CzechTourism v rámci kampaně na podporu domácího cestovního ruchu.

Průzkum dále ukázal, že se letos vlivem šíření nákazy snížil zájem o wellness služby. Propad vnímá zhruba čtvrtina poskytovatelů ubytování. O dezinfekci pokojů a společných prostor se letos často zajímají čtyři procenta lidí. S otázkami na dezinfekci se však setkalo 23 procent provozovatelů ubytovacích zařízení.

Online průzkum se uskutečnil na přelomu května a června mezi poskytovateli ubytování registrovaných na portálu Firmy.cz. Dotazník vyplnilo 279 společností.

Po uvolnění vládních restrikcí podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací zůstalo zejména v Praze uzavřeno zhruba 30 procent hotelů. V regionech se počet pohybuje kolem šesti procent. Obsazenost v červnu v Praze je kolem pěti a deseti procent, v krajích do 40 procent.

Na začátku krize nám padla čísla na nulu a byla to pohroma. Potvrdilo se ale, že bezkontaktní recepce je cesta, líčí šéfka startupu MyStay. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy