Vyprodané tuzemské hotely? Většina ubytovatelů očekává obsazenost ze dvou třetin

ČTK ČTK
30. 6. 2020 18:08
Nižší obsazenost než loni předpokládá v letošní letní sezoně více než polovina poskytovatelů ubytování v Česku. Firmy očekávají v průměru obsazenost 61 procent, oproti loňsku o pětinu menší. Levnější pobyt letos nabízí zhruba třetina provozovatelů ubytovacích zařízení alespoň částečně závislá na zahraniční klientele. Stejný počet podnikatelů zaměřených na domácí hosty zdražil.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Poskytovatelé ubytování převážně závislí na hostech ze zahraničí evidovali loni v červenci a srpnu obsazenost 80 procent, letos podle průzkumu čekají propad na 49 procent. "U firem, v jejichž klientele dlouhodobě převažují čeští hosté, není situace tak dramatická. Zatímco loni měly obsazenost 82 procent, letos odhadují, že docílí zhruba 69 procent," uvedl marketingový a uživatelský průzkumník Darek Pikálek ze společnosti Seznam.cz, která průzkum v úterý zveřejnila v tiskové zprávě.

Poukazy na lázeňské pobyty, které připravilo ministerstvo pro místní rozvoj, vítá téměř tři čtvrtiny respondentů, polovina věří v jejich významný pozitivní efekt. Větší naděje do pomoci prostřednictvím poukazů vkládají poskytovatelé ubytování s většinovou zahraniční klientelou. Téměř 60 procent z nich je přesvědčeno, že jim poukazy hodně pomohou. Provozovatelé ubytovacích zařízení by podle průzkumu uvítali také pomoc od agentury CzechTourism v rámci kampaně na podporu domácího cestovního ruchu.

Průzkum dále ukázal, že se letos vlivem šíření nákazy snížil zájem o wellness služby. Propad vnímá zhruba čtvrtina poskytovatelů ubytování. O dezinfekci pokojů a společných prostor se letos často zajímají čtyři procenta lidí. S otázkami na dezinfekci se však setkalo 23 procent provozovatelů ubytovacích zařízení.

Online průzkum se uskutečnil na přelomu května a června mezi poskytovateli ubytování registrovaných na portálu Firmy.cz. Dotazník vyplnilo 279 společností.

Po uvolnění vládních restrikcí podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací zůstalo zejména v Praze uzavřeno zhruba 30 procent hotelů. V regionech se počet pohybuje kolem šesti procent. Obsazenost v červnu v Praze je kolem pěti a deseti procent, v krajích do 40 procent.

Na začátku krize nám padla čísla na nulu a byla to pohroma. Potvrdilo se ale, že bezkontaktní recepce je cesta, líčí šéfka startupu MyStay. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Série explozí v Íránu pokračuje. V Teheránu vybuchly lahve s plynem

Rezidenční budovou v íránské metropoli Teheránu v sobotu otřásl výbuch plynu. Jeden člověk utrpěl zranění. Podle tamních hasičů explodovalo několik tlakových nádob s plynem, jež byly uloženy ve sklepě budovy.

V Íránu v posledních týdnech došlo k řadě výbuchů. V úterý zemřeli dva lidé po explozi na jihu metropole, minulý čtvrtek pak vypukl požár v jaderném provozu v íránském Natanzu, které je centrem programu na obohacování uranu v zemi. Úřady následně uvedly, že tam oheň způsobil rozsáhlé škody. Minulý týden rovněž zemřelo 19 lidí po výbuchu v nemocnici na severu Teheránu, který podle místních činitelů rovněž způsobil únik plynu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

Další zprávy