Nezaměstnaných v Česku je o 89 tisíc méně než před rokem, volných míst výrazně přibylo

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 8. 2. 2016 9:24
Podíl nezaměstnaných osob vzrostl v lednu na 6,4 procenta z prosincových 6,2 procenta, před rokem ale dosahoval 7,7 procenta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Ke konci letošního ledna evidovaly úřady práce 467 403 uchazečů o zaměstnání. To je sice o 14 285 více než v předchozím měsíci, ale o 88 788 méně než v lednu 2015. Takzvaných dosažitelných uchazečů, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do vhodného zaměstnání, bylo letos v lednu 450 704.

Prostřednictvím úřadů práce nabízeli zaměstnavatelé 107 779 volných pracovních míst, což je o 45 522 více než před rokem. Jde o nejvyšší lednovou hodnotu od roku 2008.

Podíl nezaměstnaných osob vzrostl v lednu na 6,4 procenta z prosincových 6,2 procenta, před rokem ale dosahoval 7,7 procenta.

Nezaměstnanost v lednu 2016
Nezaměstnanost v lednu 2016 | Foto: Úřad práce ČR

„V lednu nezaměstnanost roste pravidelně. Došlo k postupnému útlumu sezónních prací, hlavně ve stavebnictví a v zemědělství. V souvislosti s tím stoupl počet mužů, kteří se hlásili do evidence úřadů práce. Přicházeli i lidé, kterým na konci loňského roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody. Také část živnostníků přerušila své podnikání,“ říká generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Čtyři a půl uchazeče na jedno místo

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době v průměru 4,3 uchazeče, zatímco před rokem jich bylo devět.

Nejhorší situace je nyní v okresech Karviná (20,1 uchazeče na jedno místo), Chomutov (16,3), Bruntál (14,5), Ústí nad Labem (14,1), Hodonín (12,4), Most (12,3), Znojmo (11,7) a Sokolov (11,4).

Nejvyšší nezaměstnanost byla v lednu v okresech Bruntál (11,7 %), Most (11,3 %), Karviná (11,1 %), Ústí nad Labem (10,5 %), Ostrava - město, Jeseník, Znojmo (shodně 10,2 %) a Chomutov (9,6 %). Naopak nejlépe jsou na tom okresy Praha-východ (2,7 %), Rychnov nad Kněžnou (3 %), Mladá Boleslav (3,6 %), Rokycany (3,8 %), Praha-západ (3,9 %), Benešov (4 %), Jičín a Praha (shodně 4,2 %)

Déle než rok jsou bez práce dvě pětiny (40,1 procenta) nezaměstnaných.

Na podporu v nezaměstnanosti mají nárok 26,5 procenta uchazečů o zaměstnání.

Na konci ledna evidovaly úřady práce 21 075 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 4,5 procenta.

Ženy se na celkovém počtu nezaměstnaných podílejí zhruba polovinou (49 procent).

Osoby se zdravotním postižením tvoří 12,7 procenta nezaměstnaných.

O koho je největší zájem?

Zaměstnavatelé měli v lednu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, kováře a nástrojáře, řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy, slévače, svářeče či obsluhu pojízdných zařízení.

Dále hledali kuchaře (kromě šéfkuchařů), prodavače, řemeslníky a kvalifikované pracovníky ve stavebnictví, uklízeče, číšníky a servírky, zdravotnický personál, šičky, učitele, obchodní zástupce, pracovníky v informačních službách, operátory call center, skladníky, zpracovatele masa nebo vychovatele na školách v přírodě. „Přednost dávali kvalifikovaným specialistům s praxí,“ říká mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory – například svářeč, obráběč kovů, zámečník, seřizovač, elektrikář, kovodělník, obsluha CNC strojů. „Právě v této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované a vhodné zaměstnance,“ dodává mluvčí.

V evidenci úřadů práce jsou nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Podle věku převažovali nezaměstnaní nad 50 let – tvoří 31,5 procenta z celkového počtu uchazečů (147 091 osob). Průměrný věk nezaměstnaných činí 41,5 roku.

Nezaměstnanost v EU - prosinec 2015
Nezaměstnanost v EU - prosinec 2015 | Foto: Eurostat

Z profesního hlediska bylo v evidenci nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, řemeslníků a kvalifikovaných pracovníků ve stavebnictví, uklízečů a pomocníků v domácnostech, dále pracovníků v oblasti ochrany a ostrahy nebo řidičů motocyklů a automobilů (kromě nákladních), číšníků, servírek, kuchařů či kovářů a nástrojářů.

Nejnižší v EU

Tuzemská nezaměstnanost je nejnižší v Evropské unii. Podle jednotné metodiky Eurostatu v prosinci dosahovala 4,5 procenta – stejně jako v Německu. Následují Malta, Velká Británie (shodně 5,1 procenta) a Rakousko (5,8 procenta).

Nejvyšší nezaměstnanost v EU je naopak v Řecku (24,5 procenta v říjnu), Španělsku (20,8 procenta) a Chorvatsku (16,5 procenta).

 

Právě se děje

Další zprávy