Nezaměstnanost v Německu klesla na rekordní minimum, ekonomika dál roste

ČTK ČTK
30. 5. 2018 12:10
Příznivá situace na trhu práce podporuje spotřebitelské výdaje, které jsou v posledních letech klíčovým motorem růstu německé ekonomiky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Berlín - Míra nezaměstnanosti v Německu v květnu klesla na 5,2 procenta z dubnových 5,3 procenta. Dostala se tak na nové minimum od sjednocení země v roce 1990. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které dnes zveřejnil spolkový úřad práce.

Počet nezaměstnaných se v květnu po sezonním očištění meziměsíčně snížil asi o 11 000 na 2,358 milionu lidí.

Příznivá situace na trhu práce podporuje spotřebitelské výdaje, které jsou v posledních letech klíčovým motorem růstu německé ekonomiky. V loňském roce se hrubý domácí produkt (HDP) Německa zvýšil o 2,2 procenta, což bylo nejprudší tempo za šest let.

Ekonom Jörg Zeuner ze společnosti KfW upozornil, že německé firmy jsou v poslední době více obezřetné kvůli obchodním neshodám se Spojenými státy. "Konec ekonomického vzestupu nicméně ještě není na dohled. Firmy ve všech odvětvích stálé nabírají pracovníky," dodal.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy