Nezaměstnanost se odrazila ode dna, lednová čísla jsou přesto nejlepší za 12 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 2. 2019 9:37
Nezaměstnanost v Česku dál roste, v lednu stoupla na 3,3 procenta z prosincových 3,1 procenta. Bez práce bylo 245 057 lidí. I přes meziměsíční nárůst jde o nejnižší lednovou hodnotu od roku 1997. Oznámil to v pátek Úřad práce ČR. Analytici očekávali o desetinu procentního bodu nižší růst. Loni v lednu činila nezaměstnanost 3,9 procenta.
Úřad práce, nezaměstnanost - ilustrační foto
Úřad práce, nezaměstnanost - ilustrační foto | Foto: ČTK

"Situace na pracovním trhu se v uplynulém měsíci vyvíjela standardně. Ve srovnání s předchozími lety je ale příznivější," uvedl úřad. Podle generální ředitelky úřadu práce Kateřiny Sadílkové zaznamenaly útlum sezónní práce, hlavně ve stavebnictví a v zemědělství.

Počet nezaměstnaných byl k 31. lednu o 13 523 vyšší než v prosinci a o 44 171 nižší než před rokem. Počet volných míst stoupl v lednu proti prosinci o 7043 na 331 453. Meziroční nárůst byl mnohem výraznější, proti loňskému lednu přibylo volných míst o 100 725.

Zaměstnavatelé měli v lednu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, montážní dělníky, uklízeče a pomocníky v hotelích a dalších objektech, řidiče nákladních automobilů či skladníky. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Právě v této oblasti se zaměstnavatelé podle úřadu práce nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance.

"Pohled na strukturu volných pracovních míst i v lednu ukázal, že převažuje poptávka po méně kvalifikovaných pracovnících jako jsou montážní dělníci či pomocní pracovníci ve výrobě a ve stavebnictví. Vysoká poptávka zůstává ze strany firem i po řidičích nákladních vozidel, svářečích či skladnících," říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Okresy s nejnižší nezaměstnaností:

Praha-východ 1,2 %
Rychnov nad Kněžnou 1,5 %
Praha-západ 1,6 %
Benešov 1,7 %
Pelhřimov 1,8 %
Plzeň-jih 1,8 %
Ústí nad Orlicí 1,9 %
Plzeň-město 1,9 %
Jičín 2 %
Praha 2 %

Ve srovnání regionů Česka měla nejnižší nezaměstnanost stejně jako v prosinci Praha, kde podíl lidí bez práce činil dvě procenta. Naopak nejvyšší zůstala v Moravskoslezském kraji s 4,9 procenta. Mezi okresy je na tom nejlépe Praha - východ s nezaměstnaností 1,2 procenta a dále Rychnov nad Kněžnou s nezaměstnaností 1,5 procenta.

Okresy s nejvyšší nezaměstnaností:

Karviná 7,1 %
Znojmo 6,8 %
Bruntál 6,4 %
Jeseník 6,0 %
Most 5,9 %
Hodonín 5,5 %
Ostrava-město 5,4 %
Chomutov 5,3 %
Louny 5,2 %
Ústí nad Labem 5,1 %

Naopak nejvyšší zůstala nezaměstnanost na Karvinsku, kde dosáhla 7,1 procenta. Nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo všech 77 okresů. Podíl nezaměstnaných osob stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 35 regionů.

"Na jednoho uchazeče připadá 1,35 pracovního místa. Pracovní trh ale v tuto chvíli nemá moc prostoru na další utahování, podle našich odhadů dosáhne svého minima letos na jaře, kdy se dostane ke 2,5 procenta. To se navíc bude odrážet na růstu mezd a platů, které letos přidají 4,5 procenta v průměru," vysvětluje ekonomka Komerční banky Monika Junicke.

Podíl nezaměstnaných v jednotlivých krajích ČR:

Leden 2019 Prosinec 2018
Praha 2,0 % 1,9 %
Středočeský kraj 2,8 % 2,6 %
Jihočeský kraj 2,8 % 2,4 %
Plzeňský kraj 2,3 % 2,1 %
Karlovarský kraj 3,2 % 2,9 %
Ústecký kraj 4,7 % 4,5 %
Liberecký kraj 3,3 % 3,2 %
Královéhradecký kraj 2,5 % 2,3 %
Pardubický kraj 2,5 % 2,2 %
Vysočina 3,2 % 3,0 %
Jihomoravský kraj 4,1 % 3,9 %
Olomoucký kraj 3,5 % 3,4 %
Zlínský kraj 2,8 % 2,6 %
Moravskoslezský kraj 4,9 % 4,7 %
ČR 3,3 % 3,1 %

Zdroj: Úřad práce ČR

Podle dostupných dat Evropského statistického úřadu Eurostat z loňského prosince má Česko nejnižší míru nezaměstnanosti v celé EU.

V letošním roce by měla být situace na pracovním trhu nadále stabilní, obdobně jako tomu bylo loni, uzavřel Úřad práce ČR.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Biker Stošek získal bronz na mistrovství světa v maratonu

Biker Martin Stošek vybojoval bronz na mistrovství světa v maratonu a v historii šampionátů je třetím českým medailistou mezi muži. V Turecku šestadvacetiletý cyklista navázal na Jaroslava Kulhavého a Kristiána Hynka, který dnes dojel při obhajobě stříbra šestý. Titul získal stejně jako loni Héctor Leonardo Páez z Kolumbie.

Stošek přijel do tureckého města Sakarya nedaleko Istanbulu s výbornou formou. Předminulý víkend vyhrál prestižní maraton na italském ostrově Elba a k favoritům patřil i dnes. Na vítězného Páeze ztratil dvě a půl minuty, souboj o stříbro prohrál po téměř čtyřech a půl hodinách v sedle o 15 sekund s Portugalcem Tiagem Ferreirou.

Závod žen ovládla Švýcarka Ramona Forchiniová, nejlepší z Češek byla jedenáctá Karla Štěpánová. Muži absolvovali 110 kilometrů, ženy 80,9.

Z předchozích českých medailistů získal Kulhavý, olympijský vítěz v cross country z Londýna, maratonské zlato v roce 2014 a předtím byl druhý, Hynek má stříbro a dva bronzy. Třetí skončila před šesti lety i Tereza Huříková.

Další zprávy