Nezaměstnanost klesla na nové dno, uchazečů o práci je nejméně od června 1997

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 11. 2018 9:31
Nezaměstnanost v Česku v říjnu opět klesla, a to na 2,8 procenta. Bez práce bylo nejméně lidí od června 1997, o zaměstnání se jich ucházelo 215 622. Počet volných pracovních míst vzrostl na téměř 316 900. Oznámil to Úřad práce ČR (ÚP ČR).
Foto: ÚP ČR

Analytici podobný vývoj očekávali. Letos v září činila nezaměstnanost tři procenta a loni v říjnu 3,6 procenta. "V uplynulém měsíci trval masivní zájem zaměstnavatelů o nové zaměstnance. Nadále pokračují sezonní práce a zároveň ještě doznívá turistická sezona," uvedl úřad. V říjnu se o práci ucházelo o 8709 lidí méně než v září a o 55 551 osob méně než před rokem.

Okresy s nejnižší nezaměstnaností:

Pořadí Okres Podíl nezaměstnaných osob
1. Rychnov nad Kněžnou 1,1 %
2. Praha-východ 1,2 %
3. Jindřichův Hradec 1,3 %
4.-7. Pelhřimov 1,4 %
4.-7. Prachatice 1,4 %
4.-7. Plzeň-jih 1,4 %
4.-7. Písek 1,4 %
8.-10. Benešov 1,5 %
8.-10. Praha-západ 1,5 %
8.-10. Ústí nad Orlicí 1,5 %

Ekonomové vidí příští rok růžově, alespoň tedy pro zaměstnance. "Problém nedostatku volné pracovní síly tak přetrvává i v posledním čtvrtletí roku. To je vidět především na statistikách volných pracovních míst. Najít si práci je stále snadnější, na každého nezaměstnaného připadá v průměru 1,5 volného pracovního místa," říká Monika Junicke, ekonomka Komerční banky.

Podle Junicke zpomalování ekonomiky, které začínáme pozorovat, se na trhu práce zatím neodráží. "Naopak očekáváme, že zatímco letos se podíl nezaměstnaných drží v průměru okolo 3,2 procenta, příští rok ještě o dvě desetiny klesne. Česká republika se tak zatím nemusí bát, že by přišla o své prvenství, co se týče nejnižší míry nezaměstnanosti EU," dodává Junicke.

Klesá jak počet, tak i podíl dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů. Za uplynulý rok se snížil v meziročním srovnání podíl těch, kteří jsou bez práce déle než 12 měsíců, o 7,6 procentního bodu, ve srovnání s rokem 2016 pak o více než 11 procentních bodů.

"V letošním roce je však trh práce nadále ve velmi napjatém stavu, o čemž svědčí aktuální rychlá a plynulá absorpce čerstvých absolventů. Pokles míry nezaměstnanosti je regionálně celkem uspokojivě rozložený, byť rozdíly pochopitelně přetrvávají. V říjnu vykazovaly všechny okresy ČR, včetně například Karviné (6,8 procenta), míru nezaměstnanosti nižší než sedm procent, což je stav, který nenastal rovněž od devadesátých let," říká hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Okresy s nejvyšší nezaměstnaností:

Pořadí Okres Podíl nezaměstnaných osob
1. Karviná 6,8 %
2. Most 6,0 %
3. Ostrava-město 5,2 %
4. Chomutov 5,0 %
5. - 6. Ústí nad Labem 4,9 %
5. - 6. Bruntál 4,9 %
7. Znojmo 4,8 %
8. Hodonín 4,5 %
9. Louny 4,4 %
10. Brno-město 4,2 %

"Tato čísla potvrzují, že se Úřadu práce ČR daří umisťovat na trh práce i ty klienty, kteří už například ztratili motivaci a nemají zájem pracovat," podotkla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy