Nezaměstnanost je nejnižší od krize. V EU jsme jen za Němci

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 31. 7. 2015 11:44
Míra zaměstnanosti osob ve věku od 15 do 64 let v Česku je dokonce nejvyšší od vzniku samostatné republiky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha – Nezaměstnanost v Česku je nejnižší od začátku krize. Potvrzují to nová čísla z Českého statistického úřadu, podle nichž takzvaná obecná míra nezaměstnanosti v červnu klesla na pět procent. Oproti stejnému období loňského roku klesla o 1,2 procentního bodu.

Obecná míra nezaměstnanosti udává podíl nezaměstnaných k pracovní síle (tedy součtu zaměstnaných a nezaměstnaných). Jde o údaje očištění od sezónních vlivů, týkají se lidí ve věku 15 až 64 let.

Podle statistiků je v této věkové skupině bez práce 261,7 tisíce lidí, což je o 60 tisíc méně než před rokem.

Nižší míru nezaměstnanosti zaznamenali statistici naposledy v prosinci 2008 – tehdy 4,7 procenta.

Podle porovnání evropského statistického úřadu byla červnová nezaměstnanost v Česku druhá nejnižší v Evropské unii. Ještě menší podíl nezaměstnaných má podle Eurostatu pouze Německo. Na druhém konci je Řecko, kde je bez práce každý čtvrtý.

"ČR dlouhodobě patří mezi země s nejnižší nezaměstnaností v rámci celé Unie a nyní je tedy dokonce už druhá. Hlavní zásluhu na tom má samozřejmě velmi solidní ekonomický růst vytvářející rekordní nabídku volných pracovních míst," říká Petr Dufek, analytik ČSOB.

Rekordní zaměstnanost

Míra zaměstnanosti osob ve věku od 15 do 64 let v Česku je dokonce nejvyšší od vzniku samostatné republiky, tedy od ledna 1993. Podle Českého statistického úřadu dosáhla v červnu 70,4 procenta, stejně jako letos v dubnu. Loni v červnu činila 68,9 procenta.

Zaměstnání nebo příjem z podnikání mělo v červnu celkem 4,94 milionu lidí, z toho 2,78 milionu mužů a 2,17 milionu žen.

Čeká se další pokles

"Vzhledem k robustnímu hospodářskému růstu očekávám, že se i ve druhé polovině letošního roku bude počet nezaměstnaných dále snižovat, což samozřejmě povede i k poklesu míry nezaměstnanosti," předpokládá analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

"V dalších měsících podle nás míra nezaměstnanosti bude dále klesat, ovšem mírněji než v předcházejícím období. Tahounem poklesu stále ještě bude zpracovatelský průmysl, i když se zde některé profese pomalu vyčerpávají, obchod a stavebnictví. To by mělo těžit i ze snahy dočerpat prostředky z rozpočtu EU," doplňuje analytik GE Money Bank Filip Fyrbach.

Obecná míra nezaměstnanosti má ještě určitý prostor k poklesu i podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška. Pod čtyři procenta ale už půjde jen těžko, myslí si ekonom.

Na část volných míst je pro podniky složité sehnat odborníky, jedná se hlavně o specializované technické profese, jako jsou CNC operátoři, konstruktéři či programátoři. Kromě nedostatku kvalifikace má na obsazování míst vliv i neochota uchazečů dojíždět za prací nebo se za ní přímo odstěhovat - řada nabídek práce totiž logicky existuje jen v některých regionech.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy