Neuvěřitelné, kritizuje Babiš přehled cen mobilních dat, který mu dodali operátoři

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 27. 3. 2019 11:10
Premiér Andrej Babiš (ANO) na Twitteru zkritizoval dokument o reálných cenách mobilních dat, který mu dodala Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS). Obsah šestistránkové prezentace označil za neuvěřitelný, chybí v ní podle něj základní údaje, o které žádal. Ve středu pak Babiš uvedl, že k nápravě situace musí na trhu s mobilními službami využívat více své kompetence Český telekomunikační úřad.
Foto: TV NOVA

Asociace v dokumentu odkazuje například na studii z letošního ledna, podle které jsou ceny dat v ČR pod průměrem Evropské unie. Vyjádření asociace ČTK zjišťuje.

"Pokud je toto maximum, co může AMPS dodat, pak další jednání s ní postrádá smysl. Nezbývá nám, než začít jednat s jednotlivými operátory a získat reálná data od nich. Pokud je nedostaneme, tak jim jejich údajné nižší ceny těžko někdo uvěří," uvedl Babiš na Twitteru.

Na dodání reálných údajů o tom, za jaké ceny využívají Češi mobilní data, se dohodl premiér v polovině března na schůzce s generálními řediteli T-Mobilu, O2, Vodafonu a Nordic Telecomu.

Podle APMS klesly ceníkové ceny za jeden gigabyte (GB) mobilních dat během posledních dvou let o více než polovinu. Asociace zmiňuje například lednovou studii Cable UK, podle které jsou ceny dat v ČR pod průměrem EU. V Česku podle ní stojí jeden GB 4,9 dolaru (zhruba 110 korun), průměr EU je o dva dolary vyšší.

APMS také upozornila, že v ČR je pokles jednotkové ceny dat rychlejší než ve zbytku EU. Na základě statistiky Evropské komise pak asociace uvedla, že Češi neplatí za mobilní služby více, než činí evropský průměr. Obě hodnoty podle prezentace loni ve třetím čtvrtletí činily 10,8 eura (asi 280 korun).

Podle několika mezinárodních srovnání jsou ceny mobilních služeb včetně přenosů dat v Česku jedny z nejvyšších v Evropě. Operátoři se brání, že ceny nejsou takové, jak ukazují srovnání vycházející z jejich ceníků, protože velká část uživatelů získala individuální výhodnější nabídku.

Zájem o dění na mobilním trhu zvýšil nedávný výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO), podle níž si za vysokou cenu mobilních dat mohou sami Češi. Češi podle ní spíš hledají připojení k bezdrátovým wi-fi sítím. Vybudování mobilních sítí podle ní stálo operátory miliardy korun a data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí. Ministryně později uvedla, že byl výrok vytržen z kontextu.

Babiš koncem února řekl, že stát bude v březnu a dubnu jednat s operátory ze Spojených států, Itálie, Francie, Velké Británie a Jižní Koreje ohledně možného vstupu na český trh jako čtvrtý mobilní operátor prostřednictvím chystané aukce televizních kmitočtů v pásmu 700 MHz. O frekvence se zajímá i Nordic Telecom.

Kdo je žába na prameni?

Podle Babiše musí k nápravě situace na trhu s mobilními službami využívat více své kompetence Český telekomunikační úřad (ČTÚ). S vládním zmocněncem pro digitalizaci Vladimírem Dzurillou se shodl na potřebě větší regulace v této oblasti, která by měla podle premiéra zvýšit konkurenci a snížit ceny i pro spotřebitele. Babiš to uvedl ve středu po schůzce s předsedou Asociace českých virtuálních operátorů Pavlem Humpolíkem. 

Mluvčí APMS Jiří Grund ČTK v reakci na Babišovu kritiku řekl, že premiér asi zapomněl, že stát financuje ČTÚ, který má údaje o cenách, podléhajících obchodnímu tajemství, k dispozici. "Asociace mobilních operátorů může jen těžko suplovat dohledové orgány telekomunikačního trhu," uvedl mluvčí.

Babiš na Twitteru uvedl, že jednal s Humpolíkem kvůli snížení cen pro zákazníky na trhu mobilních služeb. "Napsal mi, že podniká v prostředí, kde je nepoměr velkoobchodních a maloobchodních cen. Dnes mi to přišel popsat osobně," uvedl.

S Dzurillou se pak shodl na potřebě větší regulace, která by podle jejich představ měla zvýšit konkurenci a zlevnit ceny i pro spotřebitele. "ČTÚ musí daleko víc využívat svých kompetencí a nástrojů, kterými už dnes disponuje, k nápravě situace na trhu," dodal Babiš.

 

Právě se děje

Další zprávy