Kofila černocha netraumatizuje, Eskymo však hanlivé je. Inventura značek po česku

Magdalena Chorá Magdalena Chorá
Aktualizováno 12. 7. 2020 11:19
Americké značky mění svůj vzhled či název kvůli výtkám z rasismu. Děje se tak v době, kdy se v USA řeší problémy rasové nerovnosti a policejní brutality. V Česku zatím dle expertů podobný proces nehrozí, hlavně kvůli odlišnému historickému kontextu. Zatímco Eskymo změnu názvu zvažuje, Kofila a Pedro zůstávají. "Obal Kofily nezobrazuje postavu při traumatizující aktivitě," řekl Aktuálně.cz výrobce.
České žvýkačky Pedro.
České žvýkačky Pedro. | Foto: ČTK

Žvýkačky se sombrerem zůstávají

Obrázek kluka s černými vlasy, mexickým sombrerem a šátkem. Tak znají Češi balení žvýkaček Pedro, které se za 52 let své existence příliš nezměnilo.

Ikona chlapce v sombreru od nového milénia zdobí krom žvýkaček i želé a další cukrovinky. Společnost Candy Plus, pod kterou Pedro spadá, odmítá jakoukoliv spojitost jména či podoby značky s rasovými stereotypy.

Pedro je přitom typické jméno pro Latinoameričany. "Pedro v podobě chlapečka s tmavými vlásky, pokrývkou hlavy a šátkem na krku je zde již více než 50 let. Jsme přesvědčeni, že se jedná o neutrální obrázek, bez jakéhokoliv špatného úmyslu či záměru," uvedla mluvčí Candy Plus Milena Rusnoková.

Změny loga či názvu kvůli stereotypu odmítá. "Úpravy v budoucnu se nezříkáme, avšak nikoliv v souvislosti s aktuálním tématem rasismu, nýbrž s běžným vývojem životního cyklu loga," dodala.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy