Tisíc pražských ležáků. Jaké byty nejdou prodat?

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
8. 3. 2014 14:39
Podle odhadů firmy Crestyl se letos v Praze dokončí přes 4600 bytů, prodá se jich ale více. Počet takzvaných ležáků by tedy měl klesat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Panel Plus/ totostudio

Praha  - Neprodejných bytů, které mají developerské firmy v nabídce již přes dva roky, je v Praze téměř tisícovka. Podle údajů společnosti Trigema se jejich počet oproti minulým obdobím lehce zvýšil, což je dáno velmi hojným dokončováním cenově výhodných rezidenčních projektů ve čtvrtém kvartále loňského roku.

Největší koncentrace takzvaných ležáků je podle developerů na Žižkově, na Vinohradech a v Karlíně. Jejich společným jmenovatelem jsou špatná dispoziční řešení a přemrštěná cena.

„Pokud se budeme bavit o ležáku jako neprodaném bytě, který je dokončený déle než dvacet čtyři měsíců, pak je jich v Praze 852,“ říká Petra Hollá ze společnosti Trigema.

Podle developerské společnosti Ekospol jsou v Praze dokonce skoro dva tisíce neprodejných bytů.  

Central Park na Žižkově
Central Park na Žižkově | Foto: Aktuálně.cz

Firma totiž za ležáky považuje všechny dokončené neprodané byty. „Podle nás je nevýstižnější definicí ležáku jakýkoli byt, který není prodán před dokončením,“ vysvětluje generální ředitel firmy Ekospol Evžen Korec.

„Nejvíce ležáků aktuálně evidujeme v městských obvodech Prahy 5, Prahy 9 a Prahy 4. Není divu, protože se jedná o lokality s dlouhodobě největší nabídkou developerských projektů,“ dodává.

Neprodejné jsou tak některé byty v rámci jinak úspěšných projektů. Často jde ale o celé neprodejné komplexy. Příkladem může být podle odborníků třeba Central Park na Žižkově, Rezidence Korunní na Vinohradech nebo Suntower v Karlíně.

Rezidence Korunní na Vinohradech
Rezidence Korunní na Vinohradech | Foto: Aktuálně.cz

„V prvním případě jsou to byty, které mají špatný výhled nebo třeba postrádají dobré dispoziční řešení. Pokud není úspěšný celý projekt, je to dáno většinou špatně zvolenou lokalitou a poměrem ceny a kvality. Výjimku pak ještě mohou tvořit speciální byty, například velké a luxusní, které mohou na svého kupce čekat delší dobu, což nemusí být vůbec na škodu,“ vysvětluje vedoucí prodeje a marketingu společnosti Crestyl Petra Holubová.

Podle Trigemy se ceny bytů, které jsou v nabídce přes dva roky, nyní pohybují okolo 67 tisíc korun za metr čtvereční. Průměrná cena všech volných dokončených bytů je přitom asi 63 700 korun za metr čtvereční.

Suntower v Karlíně
Suntower v Karlíně | Foto: Aktuálně.cz

Podle developerů se dá předpokládat, že se počet neprodejných bytů bude snižovat.  „Developeři slevují ze svých zprvu přemrštěných cenových požadavků na realističtější úrovně,“  říká ředitel Ekospolu Korec.

Pokles počtu ležáků předpokládá i Crestyl. Podle firmy se letos postaví přes 4600 nových bytů, což bude asi o osm procent více než loni. Rozhodně se ale prodá víc bytů, než se postaví.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy