Němečtí piloti chystají stávku, zasáhne i pražské letiště

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 10. 2014 22:51
Stávka se má konat 20. a 21. října. Důvodem jsou neshody mezi piloty a vedením společnosti Lufthansa týkající se změn v důchodovém programu.
Německý odborový svaz pilotů VC (Vereinigung Cockpit) v neděli vyhlásil stávku v letecké společnosti Lufthansa.
Německý odborový svaz pilotů VC (Vereinigung Cockpit) v neděli vyhlásil stávku v letecké společnosti Lufthansa. | Foto: Reuters

Berlín - Německý odborový svaz pilotů VC (Vereinigung Cockpit) v neděli vyhlásil na 20. a 21. října další stávku v letecké společnosti Lufthansa. Důvodem jsou neshody ohledně důchodů. Svaz o tom informoval na své internetové stránce.

Podle odborů stávka začne v pondělí ve 13 hodin středoevropského letního času a skončí následující den minutu před půlnocí (23:59 středoevropského letního času). Dotkne se všech letů Lufthansy s letouny Airbus 320 a Boeing 737.

Podle informací na webových stránkách společnosti Lufthansa je již jasné, že budou zrušeny dva lety z Prahy do Mnichova v 16:50 SELČ, a to v pondělí a v úterý, tři pondělní lety z Prahy do Frankfurtu (14:05, 18:20 a 19:30 SELČ) a všechny úterní lety na této lince. Opačným směrem nevzlétnou podle dosavadních informací v pondělí i v úterý lety z Mnichova do Prahy v 16:00 SELČ, tři pondělní lety z Frankfurtu (17:10, 18:20 a 22:55 SELČ) a všechny úterní lety z Frankfurtu.

Mluvčí pražského letiště Eva Krajčí v neděli upozornila, že situace se může průběžně měnit. "Doporučuji proto sledovat informace přímo na stránkách Lufthansy, kde se pod číslem letu vždy uvádí, zda byl zrušen," řekla mluvčí.

V pondělí původní rozpis počítal s celkem deseti přílety a deseti odlety na trase Praha-Frankfurt či Praha-Mnichov, totéž platí pro úterý.

Piloti Lufthansy se bouří proti záměru společnosti provést změny v důchodovém programu. Podle dosavadního ustanovení mohou předčasně odejít do penze v 55 letech a firma jim následně vyplácí 60 procent platu do té doby, než mají nárok na starobní důchod. Vedení Lufthansy chce potřebný věk pro předčasný důchod posunout na 60 let.

Vedení aerolinek svůj krok zdůvodňuje tím, že kvůli silné konkurenci musí šetřit. Na omezení výhod podle firmy přistoupily všechny profesní skupiny kromě pilotů. Svaz VC ale tvrdí, že piloti vykonávají mimořádně odpovědnou práci a kvůli bezpečnosti provozu by měli mít možnost přestat létat, když budou mít pocit, že už na to nestačí.

Odborová organizace v nedělním oznámení uvedla, že cílem další stávky je nová kolektivní smlouva pro všechny "kokpitové" zaměstnance letecké společnosti. "Lufthansa bohužel po sedmi stávkách uspořádaných od letošního dubna kompromisní návrhy VC nepřijala a postavila se proti nim," vysvětluje odborový svaz.

Stávku už ve čtvrtek uspořádali piloti německých nízkonákladových aerolinek Germanwings, protest trval dvanáct hodin. Také tady byl důvodem dlouhodobý spor, který firma vede s mateřskou společností Lufthansa o důchodový program. Kvůli stávce bylo zrušeno zhruba sto letů, převážně vnitrostátních.

 

Právě se děje

Další zprávy