To nejhorší z koronavirové krize teprve přijde, varují němečtí bankéři

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
2. 9. 2020 14:46
To nejhorší z koronavirové krize teprve přijde, ačkoliv žádná bezprostřední hrozba pro finanční stabilitu kvůli pandemii teď nehrozí, uvedl německý úřad pro regulaci finančního sektoru BaFin. Chmurné vyhlídky ale globální ekonomice předpovídá také šéf Deutsche Bank, největšího finančního ústavu v Německu.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock

BaFin jako problém vidí další případy nákazy novým koronavirem v mnoha zemích Evropy i jinde ve světě, kvůli čemuž je nutné opět zpřísňovat opatření proti šíření epidemie. Vlády navíc někdy přesně nevědí, jak nyní zareagovat.

Šéf úřadu BaFin Felix Hufeld řekl, že když sleduje nynější vývoj, dělá mu obavy 20 až 30 procent nejslabších institucí, které hodnotí.

"Bezbolestně z toho nevyjdeme, to je jisté. To nejhorší nás teprve čeká," řekl dnes Hufeld na bankovní konferenci. Na pódiu, kde účastníci stáli, od sebe byli odděleni plexisklem.

Chmurné vyhlídky předpovídá i šéf Deutsche Bank Christian Sewing, podle něhož se globální ekonomika nevrátí k normálu ani letos, ani příští rok. Mnoho sektorů navíc bude fungovat s využitím 70 až 90 procent kapacit, což podle něj bude mít vážné následky.

"Mnoho firem se tomu bude muset přizpůsobit, aby zůstaly ziskové, i když budou mít dlouhodobě nižší příjmy," řekl Sewing, jehož citovala agentura Reuters. "Budeme se muset vypořádat se situací, kdy sice budeme mít oživení, ale bude to jen krok za krokem a nebude to ve všech odvětvích," dodal.

K vyhlídkám ekonomiky se vyjádřil i německý ministr financí Olaf Scholz. Přes videohovor se členy hospodářského výboru Evropského parlamentu řekl, že vyhlídky na hospodářské oživení Evropské unie jsou dobré, ale že to nejhorší možná teprve přijde. Německo, které nyní unii předsedá, se podle ministra v příštích měsících zaměří na dokončení fondu obnovy v objemu 750 miliard eur (asi 20 bilionů Kč) a na příští víceletý rozpočet EU v objemu 1,074 bilionu eur (přes 28 bilionů Kč).

"Evropa se potýká s historickým úkolem. Reaguje na něj velmi dobře a ukázala solidaritu," řekl Scholz. "Hospodářská situace je v Evropě opravdu vážná. Proto je důležité se ve druhém pololetí vypořádat s hlubokou recesí, kterou teď zažíváme. Současné indikátory nám dávají naději, že to bude solidní oživení, vidíme to v několika evropských zemích. Ten vývoj je ale stále dost ošidný a já nemohu říct, že už jsme z nejhoršího venku," dodal ministr.

Nový typ koronaviru se začal koncem loňského roku šířit z centrální Číny a na jaře zasáhl také evropské země. Vlády začaly na šíření pandemie reagovat omezováním aktivit, což se dotklo jak služeb, tak výrobních podniků. Výsledkem byl masivní propad hrubého domácího produktu (HDP) ve většině zemí. Vlády se chtějí stejnému scénáři nyní vyhnout.

V celém světě už se novým koronavirem nakazilo přes 25 milionů lidí, více než 850 000 jich v souvislosti s novým virem zemřelo.

 

Právě se děje

Další zprávy