Průmyslová výroba v Německu vzrostla nejrychleji za osm let

ČTK ČTK
9. 1. 2018 12:15
Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých firem.
Důvod k radosti. (ilustrační foto)
Důvod k radosti. (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Berlín - Průmyslová výroba v Německu vzrostla v listopadu ve srovnání s předchozím měsícem o 3,4 procenta, což je nejvíce od září 2009. V říjnu naopak výroba o 1,2 procenta klesla.

Výsledky, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad, výrazně překonaly odhady analytiků v anketě agentury Reuters. Ti v průměru předpovídali zvýšení výroby o 1,8 procenta.

Bez zahrnutí energetického a stavebního sektoru výroba vzrostla o 4,3 procenta. Výroba kapitálového zboží se zvýšila o 5,7 procenta a výroba spotřebního zboží o 3,6 procenta. Produkce v energetickém sektoru byla vyšší o 3,1 procenta a ve stavebnictví o 1,5 procenta.

"Listopadový růst průmyslové výroby v Německu je vítaným potvrzením, že ekonomika dosáhla konce roku 2017 ve velmi dobré kondici a průzkumy ukazují, že další růst ještě přijde," uvedla analytička Jennifer McKeownová ze společnosti Capital Economics. Čísla a příznivá nálada podnikatelů podle ní naznačují, že ekonomika ukončila rok "třeskem" po silném růstu o 0,8 procenta ve třetím čtvrtletí.

"Zdá se, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v roce 2017 zvýšil o něco více než 2,5 procenta, jak jsme odhadovali. Podobně silné tempo růstu očekáváme i v letošním roce," dodala McKeownová.

Statistici dnes také oznámili, že přebytek zahraničního obchodu v listopadu dál vzrostl a že vývoz směřuje k celoročnímu rekordu. V samotném listopadu vývoz vzrostl o 8,2 procenta na 116,5 miliardy eur (téměř tři biliony korun). Za 11 měsíců roku se zvýšil o 6,5 procenta na 1,179 bilionu eur. Za celý rok 2016 vývoz z Německa činil rekordních 1,208 bilionu eur, uvedla agentura DPA.

Pondělní zpráva statistiků ukázala, že objem zakázek německého průmyslu se v listopadu poprvé od července snížil. Podle analytiků byl však pokles spíše technické povahy než signálem oslabení ekonomiky.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých firem. Ekonomický institut Ifo minulý měsíc odhadl, že ekonomika letos vykáže růst o 2,6 procenta. Tempo růstu tak bude nejvyšší od roku 2011. Za loňský rok hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl o 2,3 procenta, odhaduje Ifo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy