Německo překvapila rekordní zaměstnanost. Volných pracovních míst ale meziročně ubylo

ČTK ČTK
29. 11. 2019 11:36
Počet nezaměstnaných v Německu v listopadu podle sezonně neupravených údajů klesl na nejnižší hodnotu od znovusjednocení země. Bez práce bylo 2,18 milionu lidí, což je o 24 091 méně než v předchozím měsíci. Meziročně počet nezaměstnaných klesl o 6000, míra nezaměstnanosti pak zůstala na 4,8 procenta.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Poměrně vysoký pokles počtu nezaměstnaných mnohé ekonomy překvapil. Německá ekonomika v poslední době vykazuje známky ochabování a ve třetím čtvrtletí se jen těsně vyhnula recesi. Vysoká je stále poptávka po zaměstnancích, v nabídce bylo 736 000 volných pracovních míst, což ale bylo o 71 000 méně než loni.

Podle ekonomů je příznivý vývoj na trhu práce navzdory ekonomickému zpomalení způsoben především spotřebou. Trvalá pozitivní nálada spotřebitelů kompenzuje slabší výkon průmyslu. Zvláště automobilový průmysl, což je přední odvětví v Německu, v poslední době trápí obtížné podmínky na globálním trhu.

Podle sezonně upravených údajů počet nezaměstnaných klesl oproti říjnu o 16 000 téměř na 2,3 milionu. Míra nezaměstnanosti pak zůstala na pěti procentech.

Úřad práce upozornil hlavně na opětovný pokles počtu dlouhodobě nezaměstnaných. V říjnu bylo bez práce déle než rok 708 000 lidí, v listopadu už tento údaj klesl pod 700 000. Přispěla k tomu ale i skutečnost, že méně lidí se nově dostalo mezi dlouhodobě nezaměstnané.

Německo se v poslední době potýká se zpomalováním růstu světové ekonomiky. K jeho potížím přispívá přetrvávající nejistota spojená s plánovaným odchodem Británie z Evropské unie a s obchodní válkou mezi Spojenými státy a Čínou.

Výdaje spotřebitelů a státu a vývoz pomohly německé ekonomice ve třetím čtvrtletí k růstu hrubého domácího produktu (HDP) ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,1 procenta, zatímco ve druhém kvartálu ekonomika o 0,2 procenta klesla. Ekonomický institut Ifo odhaduje, že německá ekonomika, na které je závislá i řada českých firem, by v posledních třech měsících roku mohla vzrůst o 0,2 procenta.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy