Německo bylo za poslední měsíc třikrát na hraně blackoutu. Pomáhala elektřina z Česka

Helena Truchlá Jan Nevyhoštěný Helena Truchlá, Jan Nevyhoštěný
4. 7. 2019 15:10
Sousední Německo postihl za uplynulý měsíc opakovaně nedostatek elektrického proudu v přenosové soustavě. Operátoři museli celkem třikrát požádat o pomoc sousední země, včetně Česka. Podle tamních expertů problém komplikují spekulativní obchody na energetických trzích. "Exploze cen" se týká hlavně nabídky operativních záloh, což podle odborníků způsobuje v řízení energetické sítě chaos.   
Foto: ricardodiaz11/Foter.com

"6., 12. a 25. června došlo v německých elektrických sítích k prudkému kolísání," informoval na svém webu německý týdeník Der Spiegel. Provozovatel přenosové sítě Amprion novinářům potvrdil, že v soustavě bylo významně méně elektřiny, než by bylo potřeba.

Výpadek se objevil na trhu s takzvanou operativní zálohou, která má za úkol případné neplánované kolapsy jednotlivých zdrojů okamžitě vyrovnávat. Bez této služby by v případě problémů museli být od proudu odříznuti největší odběratelé, obvykle velké průmyslové závody. Velmi napjatá situace byla podle mluvčího německé sítě zvládnuta jen s pomocí evropských partnerů. 

Nouzovou pomoc z Česka potvrdila Aktuálně.cz státní společnost ČEPS, která je správcem české přenosové sítě. "ČEPS ve dnech 12. 6., 25. 6. a 26. 6. poskytovala havarijní výpomoc německé společnosti Tennet ve výši až 400 MW a těmito dodávkami pomáhala udržet v Německu vyrovnanou výkonovou bilanci," uvedla pro Aktuálně.cz Kristýna Foubíková z odboru komunikace společnosti.

Za propadem mohou být spekulanti

Němečtí experti však nevidí příčinu problémů na straně elektráren, nýbrž mezi spekulanty. Například v sobotu 29. června na trhu prudce stoupla cena elektřiny u takzvané minutové rezervy z obvyklých zhruba 10 eur za gigawatthodinu až na 37 856 eur. Náklady na vyrovnání výpadku se proto vyšplhaly na astronomických 17 milionů eur oproti několika tisíci eur v běžné dny.

K tomuto nárůstu však podle médií nedošlo kvůli tomu, že by se znovu opakoval nedostatek elektřiny z předchozích dní, nýbrž proto, že provozovatelé sítí požadovanou rezervu krátce předtím zdvojnásobili, aby se opět neopakoval výpadek. Trh to zřejmě interpretoval jako varovný signál.

Podle německých energetiků tak panuje podezření, že obchodníci úmyslně nedorovnávali výpadky v dodávkách na vyrovnávacím trhu, aby později dosáhli na vyšší zisky.

"Když se to stane naráz na více místech, tak nejenže roste cena, ale roste také nebezpečí blackoutu. Aktuální rámcové podmínky pro vyrovnávací trh nejsou podle elektrárenské společnosti Next Kraftwerke dostatečné, aby se takovým manipulacím zabránilo".

Podle Spiegelu situaci nyní analyzuje spolkový energetický úřad spolu s provozovateli sítí. Následně se očekává rozhodnutí, zda budou mít nedávné problémy pro jednotlivé aktéry na trhu důsledky.

Pomoc mezi státy je běžná

Vzájemná pomoc mezi jednotlivými zeměmi je podle ČEPS v podobných případech běžná. "Například 26. června byla po dobu tří hodin poskytnuta také havarijní výpomoc 200 MW pro polského provozovatele přenosové soustavy, společnost PSE.  Dne 15. 6. pak byl na žádost rakouského provozovatele, společnosti APG, realizován redispečink jako nápravné opatření pro udržení spolehlivého provozu propojených soustav. ČEPS v tomto případě snižovala výkon elektráren, APG naopak ve stejné velikosti výkon zvyšoval," vysvětluje mluvčí.

Podle ní je potřeba zdůraznit, že česká přenosová soustava je například v porovnání s tou německou velmi robustní a žádné podobné zásadní problémy nejsou v Česku hlášeny ani očekávány.

"Přetoky" z Německa už nehrozí

Stabilita provozu přenosových soustav ve střední Evropě byla podle českých energetiků od konce minulého desetiletí ohrožována hlavně neplánovanými "přetoky elektřiny" přes hranice. Hlavní příčinou byl nárůst kapacity větrných zdrojů na severu Německa souběžně se zahájením odstavování jaderných elektráren na jihu Německa a nedostatečná kapacita vnitroněmeckého propojení ve směru sever-jih.

Technicky problém přetoků Česko vyřešilo instalací čtyř transformátorů s posuvem fáze v rozvodně Hradec u Kadaně na dvou přeshraničních linkách na hranicích s Německem. Zkušenosti s jejich provozem jsou podle ČEPS velmi pozitivní nejen z pohledu české soustavy. Jejich využití už několikrát zabránilo nepříznivým stavům i u provozovatele přenosové soustavy v Německu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy