Křetínský dostane miliardy eur. Německá vláda slíbila odškodné za vypnutí elektráren

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 16. 1. 2020 11:05
Německá vláda na nočním zasedání slíbila odškodné za vypnutí uhelných elektráren. Podle ministra financí Olafa Scholze (Sociální demokracie, SPD) by měli provozovatelé zařízení na západě země dostat na odškodném 2,6 miliardy eur (v přepočtu více než 65 miliard korun), na východě pak 1,75 miliardy. Peníze poputují energetickému koncernu RWE i holdingu EPH miliardáře Daniela Křetínského.
Daniel Křetínský.
Daniel Křetínský. | Foto: ČTK

Podle ministryně pro životní prostředí Svenji Schulzeové by první elektrárny měly být odpojeny od sítě už letos. "Osm velmi starých a špinavých bloků bude velmi rychle vypnuto," řekla sociálnědemokratická politička ve čtvrtek dopoledne v Berlíně. Všechny patří koncernu RWE a nacházejí se v západoněmeckém Severním Porýní-Vestfálsku. 

V roce 2028 by měla provoz skončit elektrárna Jänschwalde v Braniborsku. Tu provozuje LEAG Lausitz Energie Kraftwerke AG, spadající do Křetínského holdingu EPH. 

Pod EPH patří v Německu společnosti LEAG a MIBRAG, které vlastní hnědouhelné doly a elektrárny ve východoněmecké Lužici a Sasku-Anhaltsku. Právě tyto soukromé firmy jsou za rekultivaci a obnovu území zničených těžbou a spalováním uhlí zodpovědné. 

"Celkově je dobře, že existuje kompromis co se týče časových lhůt, se kterým politici souhlasili. Konečná dohoda mezi MIBRAG a spolkovou vládou ale zatím nepadla. V tomto případě se jedná o 'kompletní balíček' a všechny otázky ještě nejsou zodpovězeny. MIBRAG má ale plnou důvěru v to, že shoda bude nalezena, a na jejím základě pak bude moci požádat dozorčí radu o souhlas," sdělila Aktuálně.cz Elke Hagenauová z tiskového oddělení MIBRAG (Mittledeutsche Braunkohlengesellschaft). 

Podle médií se politici dohodli také na výměně, kdy bude zkráceno fungování uhelné elektrárny Schkopau ve východoněmeckém Sasku-Anhaltsku, kterou Křetínský spoluvlastní, a to do roku 2034. Premiér Saska-Anhaltska původně proti plánu hlasitě protestoval, obával se, že Schkopau by měla skončit už do roku 2026 a spolková země by tak přišla o stovky pracovních míst.

Druhý spoluvlastník elektrárny, společnost Uniper, nabízel dřívější vypnutí Schkopau výměnou za povolení k uvedení do provozu nového zařízení. 

To se nakonec s vládou podařilo dohodnout i přes vlnu nesouhlasu a nový moderní černouhelný zdroj Datteln o výkonu 1100 megawattů v Porúří na západě země, který je momentálně ve zkušebním provozu, bude moci být spuštěn a provozován další desítky let.

Elektrárnu Schkopau vlastní Uniper dohromady s Křetínského EP Power Europe prostřednictvím společnosti Saale Energie. EP Power Europe zastřešuje těžbu uhlí a výrobu elektřiny v rámci Energetického průmyslového holdingu, který Křetínský většinově ovládá.

 

Právě se děje

před 10 minutami

USA prověřují plány Česka a dalších zemí kvůli zavedení digitální daně

Spojené státy prověřují daň z digitálních služeb, kterou plánuje zavést nebo již zavedla řada zemí, včetně České republiky. USA se již několikrát vyjádřily, že daň považují za diskriminační vůči americkým firmám a výsledkem přezkumu by mohla být odvetná cla.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

O post hlavního hygienika mají zájem tři uchazeči, Gottwaldovou vláda odvolala v půlce března

O post hlavního hygienika, který je zároveň náměstkem ministra zdravotnictví, mají zájem tři uchazeči. Přihlášky zájemci posílali do pondělní půlnoci, další obálky proto podle mluvčí mohou být ještě na cestě. Předchozí hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou vláda odvolala v polovině března, krátce po začátku šíření koronaviru v Česku. Vedením úřadu byla dočasně pověřená Jarmila Rážová, která vedla středočeskou krajskou hygienu.

Vláda oznámila odvolání Gottvaldové 12. března. "Podle našeho paní hlavní hygienička nezvládla svoji práci a svoji pozici," řekl tehdy premiér Babiš. Hlasování kabinetu bylo podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jednomyslné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy