Prázdninový provoz má smysl, říká Ropid. Na datech ukazuje, jak lidé jezdí metrem

ada ada
29. 8. 2019 12:47
Pražským metrem cestují lidé nejvíce v prosinci. Loni v tomto období podnikli 1,26 milionu cest. Zdaleka nejvytíženějším dnem byl přitom 13. prosinec. Nejméně využívané je naopak metro v létě - a to zejména v srpnu, kdy loni v průměru zaznamenalo málo přes 960 tisíc cest. Ukazují to nejnovější data od regionálního organizátora veřejné dopravy Ropid.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Vždy, když je provoz hromadné dopravy v nějaké části roku omezen, objeví se obsáhlé polemiky o tom, že přece ten či onen měsíc cestujících neubývá, takže hromadná doprava by měla jezdit stále stejně. Mnozí často uvádějí, že třeba v létě studenty ve městě nahradí turisté, a tak určitě není vhodné, aby k nějakým úpravám v provozu PID docházelo," uvádí ve své analýze Ropid.

Z dat přitom vyplývá, že nejméně vytížené je pražské metro právě o letních prázdninách. V loňském červenci v něm proběhlo téměř 969 tisíc cest, v srpnu jen 962 tisíc. "Absolutní minimum bylo zaznamenáno 24. srpna, kdy proběhlo jen 879 041 cest," doplňuje zpráva.

Foto: PID

"Turisté tedy určitě nedokážou dorovnat ve spojích PID počet studentů a Pražanů, kteří metropoli opustí. Je to proto, že turistická sezona v Praze trvá od března do října, tedy turisté jezdí spoji PID v poměrně velkých počtech i v měsících, kdy ještě probíhá školní rok. Nepřijedou až v okamžiku, kdy začnou prázdniny," vysvětluje ve zprávě Ropid.

Foto: PID

Podle dat loni jezdilo nejvíce lidí v pracovní dny metrem ve středu a ve čtvrtek. Nejméně v pondělí a v pátek.

Jedna "cesta" metrem je přitom brána od vstupu po výstup z metra, počítají je nainstalované on-line sčítače. Může tedy obsahovat i přestup z jedné linky na jinou. Nejvytíženější linkou byla loni linka C s téměř 556 tisíc cestami, naopak nejméně cest - skoro 316 tisíc - podnikli lidé linkou A. Podle Ropidu analýza vystihuje vytíženost celé hromadné dopravy v české metropoli.

Foto: PID

"Přestože je možné namítnout, že tato data ukazují jen informace o metru, z doplňkových směrových průzkumů povrchové dopravy je zřejmé, že právě v podzemní dráze skončí většina cest, které cestující v Praze hromadnou dopravou vykonají," dodává zpráva s tím, že v metru bývá vždy zaznamenán nižší pokles cestujících než v povrchové dopravě.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy