Nejvhodnějším partnerem pro stavbu nové linky metra D je Penta, rozhodla komise

Adam Váchal Adam Váchal
7. 2. 2018 16:08
Pražský dopravce chce se soukromou firmou vytvořit společný podnik. Od něj si slibuje rychlejší výkup potřebných pozemků nad budoucími stanicemi nové trasy metra.
Vizualizace "modré" linky.
Vizualizace "modré" linky. | Foto: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Praha - Novou linku pražského metra linky D by ve spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města Prahy mohla stavět skupina Penta Investments. Ta se loni spolu s pěti dalšími velkými realitními firmami hlásila do výběrového řízení na partnera pro výkup pozemků a povrchovou výstavbu nad osmi novými stanicemi metra.

"Výběrová komise doporučila jako nejvhodnější nabídku Penty," potvrdil on-line deníku Aktuálně.cz šéf dopravního podniku Martin Gillar. Dodal, že o dalším postupu bude příští týden jednat představenstvo. Penta zatím finální stanovisko od dopravce neobdržela.

Společný podnik má dopravci podle vedení metropole usnadnit obtížný výkup pozemků nad stanicemi metra. Nebude tolik svázán přísnými předpisy, které městu zakazují vykupovat pozemky za vyšší než odhadní cenu.

"Cílem spolupráce bude také urbanistický rozvoj okolí budoucích stanic metra. Společný podnik také ušetří peníze městu," řekl již dříve náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). Podle odhadů by magistrát do povrchových úprav musel investovat až čtyři miliardy.

Společný podnik má být akciovou společností. Podle zadávací dokumentace z loňského roku by v něm měl mít většinu soukromý partner, který získá 51 procent. Na dopravce připadne zbylých 49 procent.

Developer by měl do společnosti vnést prvotní kapitál v hodnotě zhruba 500 milionů korun. Celkové investiční náklady na výkup pozemků a výstavbu nad stanicemi metra linky D se pak podle odhadů vyšplhají na sedm miliard.

Proti této formě spolupráce se však staví část opozice. Obavy panují právě z toho, že soukromá firma má držet ve společném podniku většinu.

Do výběrového řízení se vedle společnosti Penta Investments přihlásily také slovenská HB Reavis, Geosan, Trigema, Landia Management a Karlín Group v konsorciu se společností Ungelt Group. Na společném podniku města a soukromé firmy je pro developery lákavý především zisk z pronajímání a prodeje budov v okolí stanic. Na kolik si takto soukromý partner pražského dopravce přijde, se zatím nedá vyčíslit. Podmínky jsou však nastaveny tak, že developer nemůže na projektu prodělat.

Dopravní podnik plánuje, že by společná firma fungovala maximálně 15 let. Partnera nakonec vyplatí a vrátí mu vstupní investici. O prostory se pak bude starat pouze dopravní podnik. To však neznamená, že developer oblast zcela opustí. Spolupráce mu může otevřít dveře k některým lukrativním pozemkům nad stanicemi metra. Přímo nad některými vestibuly se dá do budoucna počítat s komerční výstavbou.

Náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek již dříve uvedl, že o těchto plánech je zatím předčasné hovořit. Komerční záměry se mají začít řešit až v další fázi přípravy projektu.

Dlouho odkládaná nová trasa metra linky D povede z Pankráce do Písnice. Na trase vznikne celkem osm nových stanic. Pokud vše půjde podle plánu, stavba by mohla odstartovat příští rok. Náklady podle odhadů přesáhnou částku 40 miliard korun.

Zatímco nadzemní část projektu bude řídit společný podnik pražského dopravce a soukromého partnera, podzemní stavby budou plně v rukou dopravního podniku. Do budoucna chce město "déčko" prodloužit směrem do centra na náměstí Míru.

Investiční skupina Penta v posledních letech výrazně posílila na pražském realitním trhu. Jejím prvním projektem byla budova Florentina, kterou v polovině loňského roku prodala čínské skupině CEFC za 7,6 miliardy korun. V následujících letech se Penta chystá investovat zhruba 10 miliard korun do proměny okolí Masarykova nádraží v komerční čtvrť.

Přestavět chce také areál bývalého pivovaru v Nuslích. Firma nyní staví byty a kanceláře v bývalém areálu Walter v Jinonicích. Ve spolupráci se společností Sudop buduje administrativní projekt Churchill Square u hlavního nádraží, nedávno také převzala projekt takzvaného Ledního medvěda na Vítězném náměstí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy