reklama
 
 

Největší nákup v historii Amazonu: E-shop se za miliardy dolarů rozšíří o kamenné obchody

AKTUALIZOVÁNO 16. 6. 2017
Amazon za řetězec s potravinami Whole Foods Market zaplatí zhruba 13,7 miliardy dolarů. Whole Foods se soustředí na kvalitnější a tím pádem i dražší potraviny.

Seattle/New York - Největší světový internetový prodejce Amazon se dohodl na převzetí řetězce obchodů s potravinami Whole Foods Market, zaplatí za něj zhruba 13,7 miliardy dolarů (asi 322 miliard Kč). Oznámila to dnes firma, která tak výrazně rozšiřuje své aktivity v oblasti kamenných obchodů.

Dohoda představuje největší akvizici v historii Amazonu. Očekává se, že transakce bude dokončena ve druhé polovině letošního roku, informovala agentura Reuters. V reakci na zprávu začaly na burzách výrazně klesat akcie maloobchodních řetězců.

Amazon zaplatí za každou akcii společnosti Whole Foods 42 dolarů v hotovosti. Kupní cena tak zahrnuje prémii 27 procent ke čtvrteční závěrečné hodnotě akcií na burze. Obchodování s akciemi firmy Whole Foods bylo v důsledku dohody pozastaveno.

Společnost Whole Foods bude své obchody nadále provozovat pod svou značkou. Generálním ředitelem řetězce zůstane jeho spoluzakladatel John Mackey.

Whole Foods se soustředí na kvalitnější a tím pádem i dražší potraviny. Podle posledních dostupných údajů provozuje 461 obchodů s potravinami, z toho 440 ve Spojených státech, 12 v Kanadě a devět v Británii, píše agentura DPA.

Na zprávu o převzetí negativně reagují akcie konkurentů Whole Foods a také ostatní maloobchodní řetězce v USA i v Evropě. Rozmach Amazonu totiž pro ně zejména do budoucna bude znamenat vážnou konkurenci.

Například akcie společnosti Wal.Mart padají o více než pět procent, řetězce Target dokonce o jedenáct procent. V Evropě míří dolů akcie společností Tesco, Carrefour či Ahold. Cenné papíry Aholdu, který má prodejny na východní pobřeží USA, dokonce zažívají nejhorší den za posledních devět let.

autoři: ČTK, Jaroslav Krejčí | 16. 6. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama