Největší firmy v Česku podle tržeb i zaměstnanců. Projděte si žebříček Czech Top 100

Iva Špačková Iva Špačková
20. 6. 2017 10:25
Nejvyšší tržby i zisk měla loni Škoda Auto, nejvíce lidí zaměstnávala Česká pošta. Vyplývá to z nového žebříčku Czech Top 100. Stejně jako v předchozích letech však v žebříčku chybějí některé významné společnosti.
Automobilka Škoda Auto, závod v Kvasinách na Rychnovsku
Automobilka Škoda Auto, závod v Kvasinách na Rychnovsku | Foto: ČTK

Praha - Nejvyšší tržby i zisk měla loni Škoda Auto, nejvíce lidí zaměstnávala Česká pošta. Vyplývá to z nového žebříčku Czech Top 100, který dnes zveřejnilo stejnojmenné sdružení.

Také ve 23. ročníku žebříčku chybějí některé významné společnosti, což jeho podobu výrazně ovlivňuje. Z automobilového průmyslu jsou to například Hyundai a TPCA, z energetiky E.ON, z obchodních řetězců Kaufland, Ahold (Albert), Lidl, Penny Market a Makro Cash & Carry, z bank Česká spořitelna a Komerční banka.

Firmy nejsou zařazeny v hodnocení proto, že nedodaly organizátorům podklady, takže s nimi žebříček nepočítá, přestože své výsledky některé z nich už zveřejnily a jsou běžně dostupné.

Dvacet největších firem žebříčku Czech Top 100 podle tržeb
Společnost Tržby
1. Škoda Auto 354,5 mld. Kč
2. ČEZ 203,7 mld. Kč
3. Agrofert 155,3 mld. Kč
4. Energetický a průmyslový holding 133,3 mld. Kč
5. Foxconn CZ 117,8 mld. Kč
6. Unipetrol 98,1 mld. Kč
7. Alpio Energy SE 91,2 mld. Kč
8. Continental Barum 56,4 mld. Kč
9. Bosch Group ČR 50,6 mld. Kč
10. ČEPRO 46,7 mld. Kč
11. innogy Česká republika 43,9 mld. Kč
12. Tesco Stores ČR 43,0 mld. Kč
13. MOL Česká republika 40,2 mld. Kč
14. České dráhy 33,3 mld. Kč
15. GECO 32,8 mld. Kč
16. O2 Czech Republic 30,3 mld. Kč
17. Porsche Česká republika 28,4 mld. Kč
18. Metrostav 27,8 mld. Kč
19. Veolia Česká republika 27,2 mld. Kč
20. T-Mobile Czech Republic 26,5 mld. Kč

Automobilka Škoda drží čelo žebříčku s velkým náskokem. Loni prodala přes 1,1 milionu vozů a její tržby přesáhly 354 miliard korun. Na druhé příčce se umístil ČEZ s tržbami přes 203 miliard a třetí skončil Agrofert (155 miliard).

Tržby stovky největších firem působících v České republice stouply oproti předchozímu roku o 200 miliard na 2,6 bilionu korun.

Graf znázorňuje změny dosažených tržeb u stejně umístěných společností v kategorii Top1, Top 10 a Top 100. Umístění těchto firem se může v průběhu let měnit
Graf znázorňuje změny dosažených tržeb u stejně umístěných společností v kategorii Top1, Top 10 a Top 100. Umístění těchto firem se může v průběhu let měnit | Foto: Czech TOP 100

Prvenství si Škoda Auto drží i v žebříčku firem podle zisku, přestože její hospodářský výsledek před zdaněním meziročně klesl o tři miliardy na 30,8 miliardy korun. Druhý největší zisk vykázal Energetický a průmyslový holding (28,7 miliardy korun), třetí Unipetrol (10 miliard). 

"Zisky stovky předních českých firem loni přesáhly 188 miliard korun, což je o 4,5 procenta více než v roce 2015," říká Jan Struž, předseda Sdružení Czech Top 100.

Pět nejziskovějších firem v žebříčku Czech Top 100
Společnost Zisk
1. Škoda Auto 30,8 mld. Kč
2. Energetický a průmyslový holding  28,7 mld. Kč
3. Unipetrol  10 mld. Kč
4. Agrofert 9,3 mld. Kč
5. ČEZ 8,4 mld. Kč

Žebříček největších zaměstnavatelů vede státní podnik Česká pošta, pro kterou pracovalo 31 252 zaměstnanců. Druhým největším zaměstnavatelem je Škoda Auto, třetím České dráhy. I v tomto žebříčku chybí řada velkých firem, šanci na umístění v první pětce by jinak měly například řetězce Ahold či Kaufland.

Firmy z první stovky žebříčku Czech Top 100 loni dávaly práci 327 tisícům lidí, což je o 18 tisíc více než v roce 2015.

Pět největších zaměstnavatelů v žebříčku Czech Top 100
Společnost Počet zaměstnanců 
1. Česká pošta 31 252
2. Škoda Auto 27 462
3. České dráhy 23 664
4. Tesco Stores ČR  13 500
5. Energetický a průmyslový holding 10 256

Sdružení letos prvně ocenilo i ocenilo i osobnosti, které se v loňském roce zasloužily o zvýšení prestiže České republiky v zahraničí. Jako takzvané Ambasadory ČR vyhlásilo čtyři osobnosti - bývalou manželku amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanu Trumpovou; 41násobného Českého slavíka Karla Gotta, jehož desky si koupilo přes 30 milionů fanoušků; fyzioterapeuta a zakladatele diagnostického a terapeutického konceptu DNS Pavla Koláře a sportovního manažera Miroslava Černoška.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy