Největší česká cestovní kancelář Exim tours zvýšila zisk téměř o desetinu

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
27. 4. 2017 10:50
Exim tours loni vzrostl zisk před zdaněním na 171 milionů korun. Tržby v Česku zůstaly na úrovni čtyř miliard korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Největší české cestovní kanceláři Exim tours loni vzrostl zisk před zdaněním o devět procent na 171 milionů korun. Tržby v Česku zůstaly na úrovni čtyř miliard korun.

K růstu zisku společnosti pomohly dva faktory. "Dobrý odhad našeho prodejního potenciálu, tím i menší objem doprodejů - tedy zájezdů v režimu last-minute - a využití pozice mateřské DER Touristik při nákupech kapacit především v Řecku a Španělsku," uvedl generální ředitel CK Ferid Nasr.

Právě v Řecku a Španělsku bylo podle něj pro české cestovní kanceláře velmi obtížné dostat dodatečné kapacity v konkurenci s britskými a německými kancelářemi.

Češi loni podnikli 4,3 milionu delších cest, ve srovnání s rokem 2015 o 70 tisíc více. Celkový objem ročních tržeb z cestovního ruchu dosahuje v ČR zhruba 45 miliard korun. Z toho prodej zájezdů dosahuje téměř 30 miliard korun, prodej ubytování a dopravy 10,2 miliardy a ostatních služeb 4,6 miliardy korun. Služeb cestovních kanceláří využívá v ČR při svých cestách do zahraničí průměrně třetina cestujících, což je s Rakouskem nejvyšší podíl v Evropě.

Exim Holding je od roku 2012 součástí německé DER Touristik Köln GmbH, divize REWE Group. Společnost působí v Polsku, na Slovensku a v Maďarsku. Příjmy skupiny Exim Holding z prodeje zájezdů dosáhly v roce 2015 celkem 5,9 miliardy korun.

Exim tours, CK Fischer a Čedok patří mezi tři největší české cestovní kanceláře. Tržby cestovní skupiny Fischer v ČR a na Slovensku loni zůstaly na úrovni čtyř miliard korun. Zisk klesl na 90 milionů korun. CK Čedok zatím výsledky za loňský rok nezveřejnila, v roce 2015 měla ztrátu 160 milionů korun a tržby 1,96 miliardy korun. Generální ředitel Jan Koláčný loni v prosinci řekl, že hospodaření firmy se za rok 2016 dostalo na "černou nulu" při mírném růstu tržeb z předloňských dvou miliard korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy