Nejprestižnější povolání v Česku: Vojáci míří vzhůru, ministři ke dnu. Stálicí jsou lékaři

Tereza Holanová Tereza Holanová
24. 1. 2016 14:55
Lékaři zůstávají už čtvrt století nejprestižnějším povoláním v Česku. Nejvíce naopak klesla popularita ministrů (ti byli nejpopolárnější v roce 1967) a manažerů. Ukazují to dlouhodobá data ze sociologických průzkumů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Nejprestižnější povolání mají v Češi lékaři. Ti se na prvním místě žebříčku, který řadí jednotlivé profese podle důvěryhodnosti a obliby, drží už od roku nejméně čtvrt století. Ukazuje to studie Češi 1990-2015, v níž poradenská společnost KPMG porovnala údaje z dlouhodobých průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

V zatím posledním šetření CVVM udělili Češi lékařům 91,5 bodu ze sta možných. Ve srovnání s předchozími průzkumy je to nejvíce - v roce 1990 dostali lékaři 78 bodů a v roce 2004 pak 89,5 procenta.

Na opačné straně žebříčku jsou nyní poslanci, kteří získali 25,14 bodu ze sta. O něco lépe hodnotí Češi uklízečky (34,2 bodu) - jejich zaměstnání je dlouhodobě nejhůře placené v Česku.

Obliba sledovaných povolání:

Profese Prestiž v roce 1990 Prestiž v roce 2013
1. Lékař 78 bodů 91,5 bodu
2. Vědec 71 bodů 76,4 bodu
3. Zdravotní sestra 65 bodů 74,8 bodu
4. Učitel na VŠ 76 bodů 74,6 bodu
5. Učitel na ZŠ 66 bodů 71,1 bodu
6. Soukromý zemědělec 55 bodů 64 bodů
7. Konstruktér, projektant 58 bodů 62,6 bodu
8. Programátor 55 bodů 59,8 bodu
9. Policista 45 bodů 55,7 bodu
10. Majitel malého obchodu 48 bodů 54,9 bodu
11. Účetní 42 bodů 52 bodů
12. Manažer, obchodník 65 bodů 50,2 bodu
13. Voják z povolání 30 bodů 50 bodů
14. Profesionální sportovec 48 bodů 47,6 bodu
15. Bankovní úředník 41,6 bodu 45,7 bodu
16. Novinář 49 bodů 43,9 bodu
17. Sekretářka 29 bodů 40 bodů
18. - 19. Kněz, duchovní 46 bodů 38 bodů
18. - 19. Ministr 76 bodů 38 bodů
20. Uklízečka 25 bodů 34,2 bodu

Zdroj: CVVM

Příliš dobře Češi nevnímají ani práci sekretářky. "Z dob socialismu má řada lidí zakořeněnou představu, že sekretářka nic nedělá, v lepším případě si lakuje nehty," předpokládá Pavel Kaczor, který vede úřad práce v Táboře a přednáší na Vysoké škole ekonomické. "A laciné seriály je v tom klišé ještě více utvrzují," dodává prezident Asociace pracovních agentur Radovan Burkovič. V současné době přitom sekretářka nezřídka musí mít vysokou školu a znát několik cizích jazyků.

U některých profesí sociologové jejich popularitu v roce 1900 ještě neměřili, takže je možné srovnání až s rokem 2004. 

Jak se měnila popularita těchto profesí:

Profese Prestiž v roce 2004 Prestiž v roce 2013
1. Soudce 64,8 bodu 66,3 bodu
2. Truhlář 50,8 bodu 55,6 bodu
3. Starosta 60,1 bodu 53,1 bodu
4. Účetní 53,5 bodu 52,3 bodu
5. Prodavač 42,8 bodu 44,8 bodu
6. Poslanec 39,9 bodu 25,1 bodu

Zdroj: CVVM

Naopak jiná povolání, která se objevovala v šetření před pětadvaceti lety, už experti nyní nesledují - jde třeba o profese mistr v továrně, horník, referent okresního úřadu nebo tajemník politické strany.

Manažerům uškodila krize

Nejvíce se od roku 1990 zvýšila prestiž vojáků z povolání - v posledním průzkumu jim Češi dali o dvacet bodů více než před čtvrt stoletím. "Jejich obliba roste s profesionalizací armády a specializací jednotek. Stejně tak přibývá zahraničních misí," předpokládá Tomáš Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje portál Jobs.cz.

"Postsocialistická armáda v roce 1990 byla u veřejnosti spíše terčem vtipů, zatímco dnešní transformovaná armáda má svou prestiž i řadu osobností," souhlasí Kaczor. Jako příklad uvádí generála Petra Pavla.

Nejvíce klesla důvěra v ministry která se v tomto období snížila o 38 bodů. Ještě v roce 1990 šlo přitom o druhé nejváženější povolání. "Na začátku byla ještě naděje, že si budeme umět spravovat stát sami," předpokládá řídící partner KPMG v Česku Jan Žůrek.

"Marně se snažím vybavit si z naší mnoho členné vlády někoho, kdo by byl odborníkem na svém místě. A občané to vidí zjevně stejně," dodává Burkovič.

Manažeři a obchodníci dostali o 14 bodů méně než po pádu železné opony. Podle Dombrovského se popularita těchto profesí snížila hlavně během ekonomické krize. "Docela se zdůraznilo, že například lidé, kteří řídí banky, jsou někdy odtrženi od zodpovědnosti. Mají velký podíl na zisku a relativně malý podíl na tom, kdy se něco nedaří," vysvětluje. Kromě toho se podle něj už mohlo projevit, že stále více mladých lidí chce pracovat jinde než ve velkých korporacích - kde je těchto manažerských pozic obvykle více.

Stejně tak se snížila i důvěra v kněze, duchovní, vysokoškolské pedagogy a novináře. "Co se knězů týče, tam dle mého názoru hraje roli především pokles počtu věřících Čechů. Pro většinu národa jde tedy o jaksi abstraktní a divné povolání," věří Kaczor.

Změny prestiže vybraných profesí:

Profese Změna popularity mezi lety 1990 a 2013
Voják z povolání + 20 proc. bodů
Lékař + 14 proc. bodů
Sekretářka + 11 proc. bodů
Policista + 11 proc. bodů
Účetní + 10 proc. bodů
Zdravotní sestra + 9 proc. bodů
Uklízečka + 9 proc. bodů
Soukromý zemědělec + 9 proc. bodů
Majitel malého obchodu + 6 proc. bodů
Učitel na ZŠ + 6 proc. bodů
Vědec + 5 bodů
Programátor + 5 bodů
Konstruktér, projektant + 4 body
Bankovní úředník + 4 body
Profesionální sportovec 0 proc. bodů
Učitel na VŠ - 2 proc. body
Novinář - 5 proc. bodů
Kněz, duchovní - 8 proc. bodů
Manažer, obchodník - 14 proc. bodů
Ministr - 38 proc. bodů

Zdroj: CVMM, KPMG

Prestiž jednotlivých povolání se zjišťovala i v období socialismu. Dostupné jsou například výsledky průzkumu z roku 1967. Nejpopulárnější byli ministři, na vrcholu žebříčku se také drželi stejně jako nyní lékaři a vysokoškolští učitelé.

Nejprestižnější práce v Československu v roce 1967:

Profese Prestiž v roce 1967
1. Ministr 95 bodů
2. - 3. Ředitel průmyslového podniku 92 bodů
2. - 3. Lékař specialista 92 bodů
4. Vysokoškolský profesor 91 bodů
5. - 6. vědecký pracovník 89 bodů
5. - 6. Předseda krajského národního výboru 89 bodů
7. - 8. Ředitel závodu 87 bodů
7. - 8. Spisovatel 87 bodů
9. - 10. Provozní inženýr 86 bodů
9. - 10. Okresní prokurátor 86 bodů

Zdroj: CVVM

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy