Nejlepší bankovky roku jsou na výšku, s ragbisty či žralokem. Projděte si výsledky soutěže

Jana Králová
30. 4. 2018 6:53
Soutěž Bankovka roku 2017 každoročně pořádá organizace International Bank Note Society. Podívejte se na letošního vítěze a další nominované.
Jedna z nominací na cenu Bankovka roku 2017.
Jedna z nominací na cenu Bankovka roku 2017. | Foto: IBNS

Švýcarsko - 10 franků

Švýcarská bankovka s hodnotou 10 franků vyhrála anketu Bankovka roku 2017, kterou každoročně pořádá organizace International Bank Note Society. Ta hodnotí jak výtvarné provedení, tak bezpečnostní prvky. Vítězná bankovka je netradičně "na výšku" a najdeme na ní motiv hudby (dirigující ruce) a času (glóbus s časovými pásmy) včetně dvou švýcarských symbolů - hodinového strojku a železnice. Švýcarská národní banka uspěla podruhé za sebou. A už počtvrté zvítězila v soutěži takzvaná plastová bankovka (s příměsí polymeru), která je odolnější a lépe chráněná proti padělání.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy