Nejdražší nákupní ulice světa. Nový žebříček nájmů

Ekonomika Ekonomika
16. 10. 2013 7:15
Madison Avenue přeskočila Londýn, druhou nejdražší třídu v Evropě má Curych.
Foto: Cushman & Wakefield

Seatlle, Praha - Nejdražší nájemné platí obchodníci na Páté Avenue v New Yorku. V novém žebříčku sestaveném realitní společností Colliers International si udržela první místo.

Nájemné na této třídě stouplo za rok o 11 procent na 3 052 amerických dolarů za čtvereční stopu ročně. Stopa je zhruba 30,5 centimetrů.

Další medailové pozice patří Hongkongu, kde maloobchodní prodeje táhne hlavně turistika. Za pouhé tři měsíce zavítalo do Hongkongu přes 12 milionů turistů, což je o téměř 12 procent více než ve stejném období loňského roku.

Na čtvrté místo se kvůli obrovskému nárůstu nájemného dostala Madison Avenue v New Yorku a o jednu příčku tak odsunula londýnskou Old Bond Street, přestože tamní nájemné stouplo za poslední rok o pětinu.

Nejvyšší maloobchodní nájemné (za jednu čtvereční stopu)

Město, ulice Roční cena
1. New York, Fifth Avenue 3052 USD
2. Hongkong, Queen's Road Central 2087 USD
3. Hongkong, Canton Road, Tsim Sha Tsui 1994 USD
4. New York, Madison Avenue 1325 USD
5. Londýn, Old Bond Street 1223 USD
6. Hongkong, Causeway Bay 1114 USD
7. Curych, Bahnhofstrasse 930 USD
8. Sydney, Pitt Street Mall 871 USD
9. Milán, Via Monte, Napoleone 836 USD
10. Paříž, Champs-Élysées 834 USD

Do první desítky nejdražších ulic světa podle výše nájmů se dostaly ještě Curych, Sydney, Milán a Paříž (Avenue des Champs-Élysées přitom klesla z pátého na desáté místo).

Nájemné v posledním roce rostlo hlavně díky expanzi mezinárodních a luxusních značek na nové trhy. Z celkem 129 zkoumaných tříd jich 69 vykázalo vyšší, 41 stabilní a 19 nižší meziroční průměrné nájemné. Nejpozoruhodnější růst zaznamenala Alberni Street ve Vancouveru, kde nájemné za rok stouplo o 43 procent.

V kontinentální Evropě nejvíce rostlo nájemné v Oslu (o 28,6 procenta), Kodani (o 22 procent),  Vilniusu a Litvě (shodně o 18,8 %). Naopak nejvíce klesaly nájmy na hlavní třídě v Sofii (o 34,2 procenta) a Kyjevě (o 20 procent). Hlavní nákupní třída v Kyjevě zřejmě utrpěla otevřením nákupního centra Ocean Plaza o dva kilometry dál, navíc na rozdíl od jiných měst jsou jejím problémem příliš velké maloobchodní jednotky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy