Nejdražší nákupní ulice světa. Nový žebříček nájmů

Ekonomika Ekonomika
16. 10. 2013 7:15
Madison Avenue přeskočila Londýn, druhou nejdražší třídu v Evropě má Curych.
Foto: Cushman & Wakefield

Seatlle, Praha - Nejdražší nájemné platí obchodníci na Páté Avenue v New Yorku. V novém žebříčku sestaveném realitní společností Colliers International si udržela první místo.

Nájemné na této třídě stouplo za rok o 11 procent na 3 052 amerických dolarů za čtvereční stopu ročně. Stopa je zhruba 30,5 centimetrů.

Další medailové pozice patří Hongkongu, kde maloobchodní prodeje táhne hlavně turistika. Za pouhé tři měsíce zavítalo do Hongkongu přes 12 milionů turistů, což je o téměř 12 procent více než ve stejném období loňského roku.

Na čtvrté místo se kvůli obrovskému nárůstu nájemného dostala Madison Avenue v New Yorku a o jednu příčku tak odsunula londýnskou Old Bond Street, přestože tamní nájemné stouplo za poslední rok o pětinu.

Nejvyšší maloobchodní nájemné (za jednu čtvereční stopu)

Město, ulice Roční cena
1. New York, Fifth Avenue 3052 USD
2. Hongkong, Queen's Road Central 2087 USD
3. Hongkong, Canton Road, Tsim Sha Tsui 1994 USD
4. New York, Madison Avenue 1325 USD
5. Londýn, Old Bond Street 1223 USD
6. Hongkong, Causeway Bay 1114 USD
7. Curych, Bahnhofstrasse 930 USD
8. Sydney, Pitt Street Mall 871 USD
9. Milán, Via Monte, Napoleone 836 USD
10. Paříž, Champs-Élysées 834 USD

Do první desítky nejdražších ulic světa podle výše nájmů se dostaly ještě Curych, Sydney, Milán a Paříž (Avenue des Champs-Élysées přitom klesla z pátého na desáté místo).

Nájemné v posledním roce rostlo hlavně díky expanzi mezinárodních a luxusních značek na nové trhy. Z celkem 129 zkoumaných tříd jich 69 vykázalo vyšší, 41 stabilní a 19 nižší meziroční průměrné nájemné. Nejpozoruhodnější růst zaznamenala Alberni Street ve Vancouveru, kde nájemné za rok stouplo o 43 procent.

V kontinentální Evropě nejvíce rostlo nájemné v Oslu (o 28,6 procenta), Kodani (o 22 procent),  Vilniusu a Litvě (shodně o 18,8 %). Naopak nejvíce klesaly nájmy na hlavní třídě v Sofii (o 34,2 procenta) a Kyjevě (o 20 procent). Hlavní nákupní třída v Kyjevě zřejmě utrpěla otevřením nákupního centra Ocean Plaza o dva kilometry dál, navíc na rozdíl od jiných měst jsou jejím problémem příliš velké maloobchodní jednotky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy