Nejbohatším mužem světa je opět Bill Gates. O první místo žebříčku se přetahuje s Bezosem

Jana Kohoutová Jana Kohoutová
28. 7. 2017 13:30
Změna na čele průběžných žebříčků světových miliardářů vydržela jen pár hodin. Zakladatel Microsoftu Bill Gates opět vystřídal zakladatele internetového obchodu Jeffa Bezose, který ho ve čtvrtek na pár hodin předstihl díky rostoucí hodnotě akcií firmy Amazon. V čele žebříčku lze i v blízké budoucnosti očekávat těsné rozdíly.
Bill Gates. Ilustrační foto.
Bill Gates. Ilustrační foto. | Foto: ČTK

New York - Zakladatel softwarové společnosti Microsoft Bill Gates přišel o pozici nejbohatšího člověka světa jen na pár hodin. V pátek už se opět drží na čele průběžného žebříčku magazínu Forbes, který on-line aktualizuje seznam nejbohatších lidí světa podle hodnoty jejich majetku.

Gates se vrátil na první místo, když s odhadovanou hodnotou jmění ve výši 89,8 miliardy dolarů podle Forbesu velmi těsně předstihl zakladatele internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose (88,7 miliardy dolarů). Vzhledem k měnící se hodnotě akcií na trzích lze v nejbližší době a čele žebříčku očekávat velmi těsné rozdíly.

Aktuální žebříček časopisu Forbes:

Jméno Jmění Obor podnikání Země
Bill Gates 89,8 mld. USD zakladatel Microsoftu USA
Jeff Bezos 88,7 mld. USD zakladatel Amazonu USA
Amancio Ortega 82,9 mld. USD vlastník Inditexu (např. Zara) Španělsko
Warren Buffett 74,4 mld. USD investor, Berkshire Hathaway USA
Mark Zuckerberg 70,9 mld. USD zakladatel Facebooku USA

Prvenství Gatesovi znovu přisuzuje také Bloomberg Billionaires Index, který vytváří a pravidelně v 17:30 newyorského času aktualizuje americká agentura Bloomberg. Tvůrci indexu odhadují Gatesovo jmění na 90,7 miliardy dolarů, jmění Bezose pak na 89,3 miliardy dolarů.

Gates během čtvrtka ztratil své prvenství poprvé od roku 2013. Nejbohatším člověkem planety se stal právě Jeff Bezos. Pomohl k tomu hlavně růst akcií Amazonu.

Agentura Bloomberg ve čtvrtek upozornila, že ještě na začátku roku byl Bezos až čtvrtým nejbohatším člověkem světa. To se změnilo v březnu, kdy Bezos předstihl Amancia Ortegu a Warrena Buffeta a posunul se na druhou příčku za Billa Gatese. 

Třiapadesátiletý Bezos vlastní zhruba 17 procent akcií Amazonu. Hodnota akcií Amazonu ve čtvrtek překonala 1060 dolarů za kus a byla dokonce nejvyšší v historii, když se od začátku roku zvýšila již o více než 40 procent. Rekordní je tak i tržní hodnota firmy - ve středu překonala hranici 500 miliard dolarů. Vyšší tržní kapitalizaci už mají z amerických firem, s jejichž akciemi se veřejně obchoduje, pouze Apple, Alphabet (mateřská společnost Googlu) a Gatesův Microsoft.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Policie viní devět lidí a jednu firmu ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, spis nazvala Stoka II. V původní kauze už rozhodoval soud v Brně

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Policisté před Tour de France opět prohledali pokoje týmu Bahrajn Victorious

Cyklistický tým Bahrajn Victorious krátce před startem Tour de France zažil další policejní razii. Dánští policisté na žádost francouzských vyšetřovatelů prohledali hotelové pokoje i vozy členů týmu, kde v roli jednoho ze sportovních ředitelů od letoška působí Roman Kreuziger. Podle představitelů stáje začala akce v půl šesté ráno, trvala dvě hodiny a policie nic nezabavila.

Tým Bahrajn Victorious byl terčem razie již loni během Tour de France a také před třemi dny. Před rokem policisté přišli do hotelu v Pau po sedmnácté etapě, státní zastupitelství tehdy uvedlo, že zahájilo vyšetřování kvůli podezření z držení zakázaných látek.

Pondělní razie v domech cyklistů a dalších členů stáje před odjezdem na Tour byla podle nich "úmyslným pokusem poškodit pověst týmu". Žádné výsledky vyšetřování zatím nedostali.

Nejslavnější cyklistický závod začne v Kodani páteční časovkou.

před 24 minutami

Výkon česká ekonomiky překvapil, v prvním čtvrtletí stoupla o 4,9 procenta

Česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí stoupla meziročně podle zpřesněného odhadu o 4,9 procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Statistici tak zlepšili svůj odhad z konce května, kdy uváděli růst o 4,8 procenta. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) zůstal na 0,9 procenta. V prvním čtvrtletí loňského roku, které bylo negativně ovlivněno pandemií nemoci covid-19, naopak výkon ekonomiky meziročně klesl.

Statistici už v květnu uvedli, že k posílení výkonu ekonomiky proti loňsku přispěly podle statistiků hlavně výdaje na konečnou spotřebu domácností a tvorba hrubého kapitálu. Naopak negativní vliv měla na vývoj HDP zahraniční poptávka. V dnešní zprávě doplnili, že reálná spotřeba domácností se meziročně zvýšila o tři procenta a mezičtvrtletně klesla o 0,4 procenta. Míra úspor domácností klesla meziročně i mezičtvrtletně.

"Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele poklesl v 1. čtvrtletí proti předchozímu čtvrtletí o 5,6 procenta, meziročně o 4,4 procenta, a to zejména kvůli vysokému růstu cen," sdělil ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

před 27 minutami

Fond J&T Arch Investments koupí 9,99 procenta v Moneta Money Bank

Fond J&T Arch Investments koupí 9,99 procenta akcií Moneta Money Bank od fondu Petrus Advisers. V následující dnech fond plánuje požádat Českou národní banku o schválení nabytí kvalifikované účasti. 

Minoritní podíl fond koupí ve dvou krocích. První část ve výši 8,89 procenta nabude bezprostředně, zbývajících 1,1 procenta pak pořídí do konce roku. Fond akcie kupuje za prémii oproti aktuální tržní ceně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy