K nejbohatším lidem světa patří i osm Čechů. V čele zůstal Kellner, Babiš si pohoršil

Ekonomika Ekonomika
7. 4. 2020 17:27
Oproti loňsku svět "zchudl" o 58 dolarových miliardářů. Zatímco loni jich americký časopis Forbes napočítal 2 153, letos k 18. březnu, kdy výčet dokončoval, došel k číslu 2095. Osmička Čechů, která se na seznam dostala i loni, z něj ale nevypadla. Prvenství si mezi nejbohatšími Čechy dál drží majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner.
Finančník Petr Kellner na snímku z května 2010.
Finančník Petr Kellner na snímku z května 2010. | Foto: ČTK

Petr Kellner

V seznamu světových dolarových miliardářů časopisu Forbes se Petr Kellner umístil na 68. místě s odhadovaným majetkem v hodnotě 14,9 miliardy dolarů (v přepočtu 372,7 miliardy korun). Oproti seznamu z loňského března si tak sice polepšil o pět příček, v roce 2019 se ale jeho jmění odhadovalo na 15,5 miliardy dolarů.

Na odhad Kellnerova jmění dopadl podle Forbesu pokles cen akcií firem, které vlastní, i ekonomické turbulence kolem pandemie koronaviru.

Jeho příjmy plynou mimo jiné ze společnosti O2, finanční skupiny Home Credit a PPF Banky. Loni v říjnu také Kellnerova investiční skupina PPF oznámila převzetí celé mediální společnosti CME, jež působí mimo jiné v ČR, kde vlastní například televizi Nova. Pod PPF patří ještě největší provozovatel tuzemského internetového vysílání O2 TV.

PPF investuje do celé řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, strojírenství, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti až po zemědělství. Působí ve 24 zemích v Evropě, Rusku, Asii a Severní Americe.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy