Babiš zbohatl, Kellner naopak. Klub nejbohatších Čechů letos přijal několik nováčků

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
17. 10. 2020 17:48
Kellner, Vítek, Křetínský, Babiš a Komárek - ani koronavirová pandemie nezahýbala s prvními pozicemi nejbohatších Čechů, na kterých se již tradičně umisťují zmiňovaná jména. Například majitel skupiny PPF Petr Kellner si ale oproti loňsku pohoršil o 57 miliard korun. Ukazuje to žebříček časopisu Forbes, který každoročně sestavuje stovku Čechů s největším majetkem. Letos je v něm i několik nováčků.

Na následujících kartách najdete první desítku pozic žebříčku. 

Na celý přehled magazínu Forbes, který ukazuje stovku nejbohatších lidí Česka roku 2020, se můžete podívat zde miliardari.forbes.cz, stejně jako na seznam nejbohatších lidí světa.

Radovan Vítek na fotografii z roku 2012
Radovan Vítek na fotografii z roku 2012 | Foto: Matej Slávik

Radovan Vítek

  • Výše majetku: 86 miliard korun
  • Hlavní firma: CPI Property Group

Druhým nejbohatším Čechem se druhý rok po sobě stal Radovan Vítek. V roce 2018 činilo jeho jmění 60 miliard korun (tehdy byl v žebríčku "až" na čtvrté pozici), loni poskočilo o 15 miliard výše a následně letos o devět.

Vítek je hlavním majitelem skupiny CPI Property Group, která vlastní nejvíce maloobchodních ploch v tuzemsku, je jedním z největších majitelů hotelů a provozuje také nájemní bydlení.

Do povědomí veřejnosti se Vítek dostal také díky svým aktivitám kolem Sazky. Na přelomu let 2010 a 2011 skoupil pohledávky bank vůči této zadlužené loterijní firmě, na kterou pak v březnu 2011 podal insolvenční návrh. Následně pohledávky prodal skupině PPF. Ta se spolu s investiční skupinou KKCG stala spolumajitelem Sazky, v říjnu 2012 prodala svůj podíl skupině KKCG.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla. Lidé se čím dál více bojí nezaměstnanosti

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně důvěra spotřebitelů, u nichž indikátor klesl o 11,6 bodu. Po jarním propadu je to druhý nejvyšší pokles od začátku sledování. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Nižší je i důvěra u podnikatelů. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. října. Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace v posledních dnech vyvíjí, promítla se aktuálně platná opatření do odpovědí pouze částečně, upozornili statistici.

Hodnota důvěry spotřebitelů je nyní na 86 bodech, níže byla naposledy v dubnu. "Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy