Nedostatek pilotů brzdí rozvoj letecké dopravy, varuje analýza

ČTK ČTK
20. 6. 2017 14:40
Více než polovina z potřebného počtu pilotů s výukou ještě ani nezačala, což může podstatně limitovat rozvoj komerční dopravy, která se podle předpovědi v příštích 20 letech zdvojnásobí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

New York - Světový letecký průmysl bude do roku 2027 potřebovat dalších 255 000 pilotů, aby mohl udržet stávající tempo růstu. Vyplývá to z analýzy společnosti CAE Inc, která školí piloty pro aerolinky po celém světě.

Více než polovina z potřebného počtu pilotů s výukou ještě ani nezačala, což může podstatně limitovat rozvoj komerční dopravy, která se podle předpovědi v příštích 20 letech zdvojnásobí.

Například v USA ale zájemce o tuto profesi odrazují nízké mzdy. Kromě toho jsou USA jedinou zemí, která po uchazečích o profesi druhého pilota vyžaduje nalétat 1500 hodin, pokud nemají zkušenosti z armádních letounů nebo neabsolvovali speciální programy.

Podle Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), která sdružuje 191 zemí, je k získání licence kopilota zapotřebí odlétat minimálně 250 hodin, pro kapitánskou hodnost je to 1500 hodin, uvedla agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy