Nechci nové průmyslové zóny na nejkvalitnější půdě. Ministr zemědělství zablokoval Mládkův návrh

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
23. 11. 2016 17:08
Při plánování staveb by se měly využívat v první řadě brownfieldy, říká Marian Jurečka. Odmítá proto návrh ministra průmyslu Jana Mládka zařadit do státem podpořených zón také Veselí nad Lužnicí, Sokolov, Rokycany, Kutnou Horu a Hladké Životice.
Hledá se vhodný prostor. (ilustrační foto)
Hledá se vhodný prostor. (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha – Ministerstvo zemědělství dnes na jednání vlády zablokovalo návrh ministerstva průmyslu na vybudování nových průmyslových zón se státní podporou. Vláda projednávání bodu přerušila.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) sdělil, že nemohl souhlasit s tím, aby zóny vznikaly na nejkvalitnější půdě.

"Byl jsem připraven zvednout ruku pro vznik tří průmyslových zón. Zásadně však nemohu souhlasit s tím, abychom současně umožnili vznik nových průmyslových zón na nejkvalitnější půdě, což vidím jako zásadní problém, protože je nutné ji bránit pro příští generace," uvedl Jurečka.

Podle něj od roku 2011 zmizelo v ČR na 5000 hektarů nejkvalitnější půdy. "To je potřeba zastavit. Při plánování staveb by se měly využívat v první řadě brownfieldy, případně méně kvalitní půda," zdůraznil.

"Kdyby se na ministerstvu průmyslu chovali jako řádní hospodáři, tak by nikdy nemohla vzniknout mrtvá průmyslová zóna v Holešově, nechci takové věci opakovat," dodal Jurečka na Twitteru. "Bylo by dobré, aby ministerstvo průmyslu zveřejnilo obsazenost stávajících zón a volnou plochu," uvedl také.

Nové průmyslové zóny by podle návrhu ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) mohly vzniknout s podporou státu v letech 2017 až 2022 u Chebu, Veselí nad Moravou a v Moravských Budějovicích. Celkové náklady na stavbu činí 765 milionů korun, maximální dotace ze státního rozpočtu by neměla přesáhnout 573 milionů korun.

Původní návrh počítal s lokalitou u Veselí nad Lužnicí. Ta z užšího výběru vypadla právě po protestech ministerstva zemědělství. Měla vyrůst jihozápadně od města za budoucí dálnicí D3. Oblast je pro zónu podle Jurečky nepřijatelná právě kvůli vysoké kvalitě půdy. Byla proto přeřazena do skupiny rezervních lokalit. V ní je také Kutná Hora, Rokycany, Hladké Životice a Sokolov – Staré Sedlo.

"Ministerstvo zemědělství chtělo vyhodit (z návrhu na vybudování zón) Veselí nad Lužnicí, Sokolov, Rokycany, Kutnou Horu a Hladké Životice. Pevně doufám, že za podpory starostů se podaří stanovisko ministerstva zemědělství zvrátit," říká Mládek.

"Státem připravené průmyslové zóny jsou společně se systémem investičních pobídek možností, jak do ČR přilákat strategické investice, jež významně podmiňují hospodářský rozvoj a zaměstnanost," uvedlo ministerstvo průmyslu.

Uvažovaná lokalita pro průmyslovou zónu Cheb II je východně od města v katastrálních územích Dolní Dvory a Dřenice u Chebu. Rozloha je 142 hektarů. Lokalita pro průmyslovou zónu Veselí nad Moravou o celkové rozloze 31 hektarů se rozkládá v okrajové jihovýchodní části města mezi komunikacemi v ulici Kollárova a Blatnická. Uvažovaná lokalita pro zónu Moravské Budějovice je v západní části obce a má rozlohu 31 hektarů.

Stát od roku 1998 podpořil stavbu 104 průmyslových zón a související infrastruktury či zvýhodněný převod pozemků ze Státního pozemkového úřadu v rámci programu na podporu rozvoje průmyslových zón. Audit v zónách, které stát podpořil, ukázal obsazenost investory z 82 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy