Příspěvek na čistou energii: Nově podle jističe, ne spotřeby

ČTK ČTK
3. 7. 2014 15:50
Podle Evropské komise jsou platby vypočítané ze spotřeby elektřiny diskriminační. Tuzemští odborníci s tím nesouhlasí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje novelu, podle níž by lidé nově platili poplatek na podporu obnovitelných zdrojů energie podle hlavního jističe. Dosud se příspěvek vypočítával ze spotřeby elektřiny.

Celková roční platba většiny zákazníků při srovnatelném odběru by se podle resortu změnit neměla. Energetický expert společnosti ENA Jiří Gavor ale soudí, že úprava domácnosti znevýhodní.  

"Je nutné upozornit, že tato nová metodika nutně zvýhodní velké průmyslové odběratele s rovnoměrným odběrem a naopak zatíží odběratele s nerovnoměrnou spotřebou. Tedy s nižším ročním využitím příkonu. To jsou typicky domácnosti," řekl Gavor.

Pokud podle něj nechce stát zatížit lidi růstem platby při jinak stejné spotřebě elektřiny, bude muset zvýšit příspěvek ze státního rozpočtu.

Stejný příspěvek za byt i garáž?

To, že bude mít novela vliv na domácnosti, předpokládá také Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE), kterou tvoří deset nezávislých distributorů energie. "Návrh hovoří o platbě z jističe, ale neříká nic o skutečné výši odběru energie," upozornil předseda ANDE Václav Derfl.

Podle ANDE při zavedení nového mechanismu platby nastanou paradoxní situace, kdy lidé zaplatí na obnovitelné zdroje stejně například za samostatnou, téměř nevyužívanou garáž i za celou domácnost, která bude ale mít jistič se stejnou kapacitou.

Snižte si kapacitu jističe, radí ministerstvo

Důvodem návrhu novely je stanovisko Evropské komise, která označila platby na základě spotřeby za potenciálně diskriminační. Podle Komise jde o umělé zatížení dovážené elektřiny další platbou a to není v souladu s obecnými principy volného obchodu se zbožím a službami v rámci EU.

Lidé by podle MPO měli zvážit, jestli je jejich připojovací kapacita, tedy velikost jističe, opravdu nezbytná a zda by nemohla být snížena. Podle hlavního jističe už platí příspěvek například Rakušané nebo Slovinci.

Maximální výše poplatku na podporu obnovitelných zdrojů, který je vybírán od zákazníků jako součást regulované složky cen elektřiny, letos v Česku činí 495 korun za megawatthodinu.

 

Právě se děje

Další zprávy