Nákupní cena bytů v Česku se za deset let více než zdvojnásobila

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
29. 9. 2022 12:07
Nákupní cena bytů v Česku se za deset let více než zdvojnásobila. Index cen bytových nemovitostí (HPI), který měří vývoj cen bytů a rodinných domů včetně cen souvisejících pozemků, měl ve druhém čtvrtletí letošního roku hodnotu 218,6. Proti stejnému období loňského roku byl o 23,1 procenta vyšší. Index roste nepřetržitě od konce roku 2013. Vyplývá to z dat zveřejněných Českým statistickým úřadem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Index HPI, v němž se jedná o celkové nákupy domácností nezávisle na konečném využití bytové nemovitosti, vzrostl proti předcházejícímu čtvrtletí o 3,9 procenta. Ve srovnání s druhým čtvrtletím roku 2012 ceny bytových nemovitostí stouply o 132,6 procenta.

Index měří vývoj cenové hladiny podle jednotné normy Evropské unie a podle dat Eurostatu je v Česku druhý nevyšší. Za první čtvrtletí roku 2022 byl vyšší jen v Maďarsku (235,9), nejnižší byly na Kypru (103,9) a v Itálii (105,8). Ve srovnání s Polskem či Slovenskem za letošní první čtvrtletí byl v ČR vyšší o více než 20 procent.

Zdrojem dat pro index HPI, který vychází od roku 2008, je v ČR pro nová obydlí výkaz zasílaný developerům o realizovaných prodejích bytů a rodinných domů (na klíč) a u stávajících obydlí šetření cen u realitních kanceláří a administrativní data Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK).

V Praze byla nabídková cena bytu podle analýz developerů ve druhém čtvrtletí letošního roku průměrně přes 152 000 korun za metr čtvereční a cena prodaného bytu přes 145 000 korun za metr čtvereční.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy