Mapa nájmů bytů v Praze a v krajích: Ceny se vrátily do roku 2018, ovšem jen dočasně

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
25. 3. 2021 11:37
V Česku se v závěru roku snížily ceny za nájemní bydlení, průměrná cena za metr čtvereční se ustálila na 237 korunách, což je pokles o 3,3 procenta. Největší zlevnění zaznamenala Praha, Brno a Zlín, nájmy se naopak zvedly v Jihlavě, Liberci a Ostravě. Za poklesem cen v hlavním městě stojí hlavně odliv turistů a studentů v době koronavirové pandemie. Ukázala to data poradenské společnosti Deloitte.

Praha sice s 287 korunami za metr čtvereční nadále zůstala ve čtvrtém kvartálu roku 2020 nejdražším městem na bydlení v Česku, nájmy ale klesly ve všech jejích městských částech. Nejvíce v Praze 8 (o šest procent) a v Praze 5 (o pět procent), nejméně v Praze 7 (o 1,7 procenta) a Praze 4 (o 2,5 procenta). Vyplynulo to z dat takzvaného Rent Indexu, který udává mezikvartální srovnání cen nájemních bytů.

Podle Deloitte stojí za levnějším bydlením v metropoli odliv vysokoškolských studentů, kterých v hlavním městě ubylo kvůli distančnímu vzdělávání. Trend je patrný od října 2020, kdy většina vysokých škol začíná s výukou. "Tato situace se promítá i do ostatních měst ČR, pokles cen nájmů se projevuje i ve větších univerzitních městech," uvedl senior manažer v oddělení nemovitostí Deloitte Petr Hána.

Foto: Aktuálně.cz

Druhým významným faktorem je také úbytek turistů. Kvůli pandemii, která ochromila turistický ruch, už měsíce nemá kdo využívat krátkodobých pronájmů nabízených zejména přes platformu Airbnb. Majitelé těchto bytů je tak začali nabízet k dlouhodobému pronájmu.

Byty původně určené pro ubytování turistů se podle Hány začaly na trhu objevovat už od loňského února. "Souviselo to především se zásadním zpomalením cestovního ruchu během pandemie. Tato situace se projevila zejména v Praze jako v největším českém turistickém centru. Efektem bylo, že v centru Prahy v prvním kvartálu 2020 pokleslo nájemné a postupně v průběhu roku byla ovlivněna průměrná cena nájemného v celé Praze," vysvětlil Hána, podle kterého je ale tento stav pouze přechodný.

"Nájmy bytů původně určených pro turisty jsou spíše na měsíce než roky a většina vlastníků takových bytů se po obnovení cestovního ruchu vrátí ke krátkodobému ubytování. V období po pandemii očekávám celkově stabilizaci trhu a následně opětovný růst cen nájmů, který ale bude postupný podle toho, jak se bude měnit příliv turistů a studentů," popsal Hána.

Nejlevněji je v Ústí

Bytové nájemné v celém Česku pak na konci loňského roku v Praze a krajských městech kleslo mezičtvrtletně v průměru o 3,3 procenta na 237 korun za metr čtvereční. "Průměrná cena nájmů v Česku se vrátila na úroveň roku 2018, to je poměrně zásadní věc. Týká se to ale především Prahy a Brna," komentoval data metodik Asociace nájemního bydlení (ANB) Roman Frkous.

V menších městech analytici tak velké změny nepozorují, krátkodobé ubytování ani studenti na dálkové výuce tu na ceny nájemního bydlení takový vliv nemají.  Za Prahou bylo nejvyšší nájemné v Brně (258 korun za metr čtvereční), Hradci Králové (221 korun) a Zlíně (220 korun). Nejlevněji bydleli nájemci v Ústí nad Labem (170 korun), dále v Ostravě (175 korun), v Karlových Varech (178 korun) a Českých Budějovicích (194 korun). 

Foto: Aktuálně.cz

Deloitte sleduje ceny nájmů pouze v krajských městech. Ve Středočeském kraji, které své krajské sídlo nemá, pak vychází z průměru za Benešov, Beroun, Kladno, Mladou Boleslav a okresy Praha-východ a Praha-západ. 

Téměř dvě třetiny pronájmů tvořily byty v cihlových domech (239 korun za metr čtvereční). Na panelové domy připadalo 22 procent (209 až 211 korun za metr čtvereční) a nejméně se pronajímaly byty v nových developerských projektech (13 procent, 270 korun za metr čtvereční).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy