Nadace OKD letos rozdělí 60 milionů korun

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 2. 2011 9:41
Na podporu chráněných dílen Nadace OKD vyčlenila deset milionů korun

Ostrava - Nadace Ostravsko-karvinských dolů (OKD) letos rozdělí mezi neziskové organizace a obce finanční pomoc ve výši 60 milionů korun.

Největší šanci na grant budou mít podle vedení nadace autoři projektů chráněných dílen a dalších iniciativ, jejichž cílem je integrovat do pracovního trhu hendikepované.

"Důležitým příjmem každé chráněné dílny je příspěvek z úřadu práce, ten se však bude letos v souvislosti se škrty ve státním rozpočtu snižovat. Chceme proto dílnám pomoci udržet pracovní místa pro hendikepované a třeba i nějaká nová vytvořit," vysvětlil ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek.

Na projekty zaměřené na zapojování znevýhodněných do pracovního procesu OKD vyčlenila deset milionů korun.

O tom, že integrace hendikepovaných vázne, svědčí i statistiky nezaměstnanosti. V roce 2010 bylo jen v Moravskoslezském kraji bez práce přes 10 tisíc zdravotně postižených, což je téměř 13 procent všech nezaměstnaných v regionu.

Největší objem peněz chce Nadace OKD investovat do integrace hendikepovaných
Největší objem peněz chce Nadace OKD investovat do integrace hendikepovaných | Foto: Nadace OKD

Kromě chráněných dílen chce nadace podpořit také další organizace, jež zajišťují pracovní integraci hendikepovaných. Jde například o podporu mladých lidí, kteří bez pracovních návyků opouštějí dětské domovy.

Získat podporu Nadace OKD však mohou i projekty zaměřené na rozvoj kultury a regionálních tradic, volnočasových aktivit nebo obnovu životního prostředí.

Zhruba osmdesát procent finančních prostředků by přitom mělo zůstat v Moravskoslezském kraji.

Žádosti o grant je možné podávat od 25. března. Podrobnější informace naleznou případní zájemci na webu Nadace OKD.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Pietro Filipi je v konkurzu, česká módní společnost dluží asi 513 milionů korun

Městský soud v Praze rozhodl o prohlášení konkurzu na společnost Pietro Filipi. Věřitelům dluží asi 513 milionů korun, z toho je objem zajištěných pohledávek zhruba 49 milionů korun. V konkurzu je také společnost Pietro Filipi stores, která provozovala maloobchodní prodejny této české módní značky. V jejím případě výše pohledávek činí přibližně 182 milionů korun, většina je nezajištěných. Vyplývá to z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Oděvní značka Pietro Filipi působila na českém trhu od roku 1993.

Insolvenční řízení s oběma společnostmi bylo zahájeno v únoru. Důvodem byla pandemie koronaviru a nucené uzavření obchodů. Kvůli nedostatku financí majitel firem Michal Mička nebyl schopen pokračovat v hledání investorů a případné reorganizaci společností. S pohledávkami ke společnosti Pietro Filipi se od začátku insolvenčního řízení přihlásilo 153 věřitelů, u Pietro Filipi stores jich je 52.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Amazon chce za devět miliard dolarů převzít hollywoodské studio MGM, tvrdí americká média

Americký internetový prodejce Amazon jedná o koupi věhlasných hollywoodských studií MGM, za která je ochoten zaplatit asi devět miliard dolarů (187 miliard Kč). Získal by tak pro své streamovací služby rozsáhlý katalog populárních filmů a seriálů včetně série o Jamesu Bondovi. Informují o tom americká média. BBC připomíná, že zpráva přichází jen několik hodin poté, co americká telekomunikační společnost AT&T oznámila, že spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery, čímž vznikne další streamingový gigant vedle Netflixu a Walt Disney.

Společnost MGM Holdings, což je mateřský podnik MGM Studios, podle médií zvažuje prodej studií od konce loňského roku. MGM se řvoucím lvem ve znaku patří k nejslavnějším filmovým studiím a má stoletou tradici, která pokrývá desítky let od zlaté éry Hollywoodu až do dneška. Studio MGM produkovalo mimo jiné filmy jako Ben-Hur nebo Čaroděj ze země Oz. Amazon by díky akvizici významně posílil svou streamingovou službu Prime.

V pondělí oznámily spojení společnost WarnerMedia, která je ve vlastnictví AT&T, s firmou Discovery. Nový podnik bude schopen více investovat do původního obsahu pro streamovací služby. Bude vlastnit více než 100 mediálních značek, včetně filmového studia Warner Bros a televizních stanic HBO, CNN, Cartoon Network, HGTV, Food Network, Eurosport či Animal Planet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy