Nad Českem létá rekordní množství letadel. Nejvíce vypravují Lufthansa a Emirates

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 26. 1. 2017 11:00
Podnik Řízení letového provozu loni zaznamenal více než dvojnásobek pohybů v českém vzdušném prostoru oproti roku 2002. Největším zákazníkem podniku zůstává Lufthansa před společnostmi Emirates a Turkish Airlines.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Letecká doprava v českém vzdušném prostoru loni potřetí za sebou překonala rekord. Státní podnik Řízení letového provozu zaznamenal 836 917 pohybů, což je o 6,95 procenta více než před rokem a více než dvojnásobek oproti roku 2002.

Největším zákazníkem podniku zůstává Lufthansa před společnostmi Emirates a Turkish Airlines.

Nejsilnější provoz za jeden den (3018 pohybů) byl zaznamenán 30. července 2016, podle měsíců byl nejsilnější červenec.

Na pražském Letišti Václava Havla byl loni nejrušnější provoz od roku 2011. Celkový počet pohybů (startů a přistání) vzrostl meziročně o 6,4 procenta na 136 419. Řízení letového provozu České republiky se kromě toho stará také o provoz na letištích Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary.

Celkový počet cestujících v českém vzdušném prostoru loni dosáhl 130 milionů (při průměrné kapacitě 150 míst na jedno letadlo).

"Průměrná hodnota zpoždění v roce 2016 dosahovala jen 0,01 minuty na provedený let. To je výrazně pod hodnotou 0,09 minut na provedený let, kterou pro český vzdušný prostor stanovuje v rámci výkonnostního plánování Evropská komise," uvedl mluvčí podniku Richard Klíma.

"Z ekonomického pohledu je pozitivní, že množství takzvaných přeletových jednotek stouplo meziročně o 7,9 procenta. Svědčí to nejen o zvýšení počtu proletěných kilometrů, ale zároveň o nárůstu maximální vzletové hmotnosti letadel na českém nebi," dodává mluvčí. Připomíná, že ceny za poskytované služby státní podnik nezvýšil od roku 2009.

Státnímu podniku Řízení letového provozu v roce 2015 klesl zisk téměř o 130 milionů korun na 407 milionů korun, přestože tržby vzrostly zhruba o 300 milionů na 3,7 miliardy korun. Důvodem je prodej nevyužívané budovy v roce 2014, který jednorázově vylepšil hospodaření dlouhodobě ziskových dispečerů o 210 milionů korun, a tím zkreslil výsledky následující sezony.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy