Stroj, který díky senzorům pozná srnče. Firmy na agrosalonu předvedly nové vychytávky

ČTK ČTK
27. 8. 2021 16:42
Firmy představují na českobudějovické výstavě Země živitelka řadu strojů s technologickými novinkami. Patří k nim žací stroj, který díky čidlům rozpozná srnčata v poli, nebo stroje, jež pomocí digitalizace jezdí s přesností na 2,5 centimetru. První poptávky zaznamenala brněnská společnost Zetor Tractors, řekli zástupci firem.

Traktory Zetor brázdí pole 75 let. Výstavy Země živitelka se účastní každoročně. "Je to naše srdeční záležitost. Je na konci léta, kdy zemědělci zpravidla ví, jakou úrodu mohou očekávat. To jsou pro ně první impulsy, aby se rozhlédli, do čeho budou investovat," řekl manažer prodeje Miloš Šubr. Na agrosalonu má firma zástupce všech traktorů o síle od 80 do 170 koní.

Za první pololetí prodala téměř 250 traktorů, meziročně víc. Loni měla kvůli koronavirové krizi ztrátu 217 milionů Kč, meziročně téměř dvojnásobnou. "Nebyli jsme schopni vyrábět tolik, kolik bychom byli schopni prodat. Letos nás brzdí někteří dodavatelé, nejsme schopni prodat traktor, protože nemáme sedadlo řidiče, protože dodavatelská firma má problémy. Jako škodovka stojí na čipy, my stojíme na banalitách typu sedák," řekl zástupce firmy, jež dosud vyrobila přes 1,3 milionu traktorů.

Žací stroj, jenž pomocí senzorů rozezná srnčata v poli, představuje firma A. Pöttinger. "Umožňuje chránit divokou zvěř před posekáním nebo likvidací, což je obrovský přínos pro přírodu. Systém pracuje na principu optického paprsku. Do této doby se dělaly různé pokusy s ultrazvukem, s mechanickým plašením. Toto pracuje na principu změny barvy vůči zelenému porostu," uvedl Petr Stuchlík z frmy Agrozet, jež zastupuje v ČR firmu Pöttinger.

Když senzor zaznamená srnče, obsluha dostane signál, může zastavit a srnče třeba přenést. Jak řekl Stuchlík, diody vysílají neviditelné světelné spektrum, a když se změní barva, obsluha to ví. Stroj stojí kolem půl milionu Kč, vyrábějí se tři typy, pro malé i velké žací stroje. V Česku jsou v provozu dva, na příští rok se čeká prodej mezi 30 až 40 kusy.

Moderní technologie na traktorech ukazuje na agrosalonu firma Strom, výhradní distributor značky John Deere pro ČR. Jde o odvětví FarmSight. Data využijí zemědělci při setí, sklizni i hnojení, jak řekl spolumajitel firmy Jiří Sopoušek. Společnost s 500 zaměstnanci a čtyřmiliardovým obratem prodá traktorů vybavených touto technologií v Česku ročně stovky. Nestíhá pokrýt poptávku.

V traktoru je třeba displej a vedle monitor. "Dělá druhou plochu, aby obsluha na jednom viděla data například ze stroje a na druhé ploše data například ze secího stroje," řekl vedoucí firemního úseku FarmSight Ondřej Perlík.

Traktory mají i přijímač takzvaného RTK signálu, kdy stroj jezdí s přesností na 2,5 centimetru. Využijí to třeba zelináři. "Dejme tomu, že se starají o chřest, potřebují, aby se nepoškozoval, a stroj jezdil pořád ve stejných kolejích," dodal Perlík. Firma poskytuje i servis, na dálku dokáže diagnostikovat poruchu, i s předstihem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Senátor Zdeněk Hraba končí ve STAN, nesouhlasí se směřováním hnutí

Senátor Zdeněk Hraba se rozhodl ukončit členství ve STAN. Vládní hnutí se podle něj posunulo od hájení zájmů a řešení problémů běžných lidí k prosazování postojů v podstatě opačných, k aktivistické politice, napsal v úterý na Twitteru. Už nadále nechce nést zodpovědnost za "přešlapy a sporné kroky" jiných reprezentantů STAN, které nemůže nijak ovlivnit. Do jiné strany ani hnutí nepřestupuje. Předseda STAN Vít Rakušan sdělil, že Hrabův odchod je vyústěním procesu, kdy se jeho názory postupně vzdalovaly pozicím hnutí. Pro obě strany je čistým řešením, uvedl.

Hraba je předsedou senátní komise pro ústavu, do horní parlamentní komory byl zvolen za STAN v roce 2018 v obvodu Benešov. V úterý napsal, že hnutí mu bylo sympatické tím, že řešilo skutečné problémy lidí "na nejnižší a nejdůležitější úrovni, na městech a v obcích". To se ale začalo měnit. "Postupně však do hnutí začali přicházet noví lidé, nové pohledy, nové zkušenosti s novými kolegy v hnutí. To bylo znásobeno mnohdy nepřijatelnými nápady prosazovanými koaličním partnerem hnutí, tedy Piráty. A některé viditelné tváře pak začaly být pirátštější než sami Piráti," míní. STAN se podle něj - až na četné výjimky - posunulo od pragmatické politiky pro normální lidi, kteří mají rádi a preferují svůj suverénní stát, národ, domov a rodinu, k aktivistické politice.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Firma, která čelila kritice za práci na běloruské železnici, vypověděla zakázky

Společnost AŽD Praha opustila běloruskou železnici. Firma vypověděla nájemní smlouvy ke svým tamním zakázkám a prodala zásoby. V Bělorusku by zároveň neměl být žádný její zaměstnanec. Společnost o tom dnes informovala na twitteru.

Firma čelila v minulých dnech kritice za svou práci na běloruské železnici. Iniciativa Společenství běloruských železničářů na sociální síti telegram uvedla, že ve dvou stanicích v běloruském Homelu byl uveden do provozu zabezpečovací systém právě od společnosti AŽD. Železniční uzel v Homelu údajně využívali Rusové pro převoz své vojenské techniky, kterou používají v konfliktu na Ukrajině. AŽD Praha k tomu v předchozích týdnech napsala, že šlo jen o nejnutnější práce pro zajištění bezpečnosti provozu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy