Na účtech Liberty Ostrava už je 75 procent z miliardy korun za prodané povolenky

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 5. 2021 16:26
Na účtech hutní společnosti Liberty Ostrava (LO) už je 75 procent z miliardy korun za emisní povolenky, které firma prodala sesterskému podniku v Rumunsku. Zbývající část peněz má dorazit do konce týdne. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) ve středu řekl novinářům, že na účtech firmy je 60 procent částky. Mluvčí LO Barbora Černá Dvořáková pak odpoledne sdělila, že přišla další část.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ostravská huť disponovala povolenkami za 5,6 miliardy korun. V minulých letech si je šetřila na financování nezbytné modernizace. Havlíček připomněl, že prodej emisních povolenek za miliardu se uskutečnil bez souhlasu dozorčí rady. Uvedl, že firma prodala méně povolenek, než původně zamýšlela a že vládě slíbila, že povolenky prodávat nebude.

"Během zítřka (čtvrtek) by měla dorazit na účet Liberty zbývající částka. Čili lze s velkou dávkou pravděpodobnosti říci to, že byla dodržena dohoda, kterou jsme udělali, a to taková, že peníze nebudou nijak započteny, ale budou běžným způsobem převedeny," řekl ministr.

Dodal, že zisk z této částky, 250 milionů korun, bude využit k rozvoji společnosti a ve prospěch zaměstnanců. Firma v úterý oznámila, že zaměstnanci dostanou tento týden odměnu 13 070 Kč.

Ředitel LO pro výrobu Václav Habura dopoledne potvrdil, že 60 procent z miliardy za povolenky má firma na účtu a do pátku dojde zbytek.

Havlíček řekl, že dozorčí rada bude chtít doložit podklady k prodeji povolenek i k účelovosti čerpání úvěru dvou miliard korun, který byl zaručen státem. Člen dozorčí rady a předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina řekl, že dozorčí rada dnes nebyla usnášeníschopná.

"Nebyl tam nikdo za vlastníka, nezúčastnilo se ani představenstvo, takže to vnímáme, že se k tomu stavějí tak, že nechtějí s námi jednat," řekl Slanina. Pokud peníze za povolenky na účet opravdu přišly, je to sice podle něj dobrá zpráva, ale významné bude, co se s penězi bude dít. Odbory jsou od poloviny dubna ve stávkové pohotovosti.

Havlíček uvedl, že členům vedení i zástupcům vlastníků řekl, že chtějí-li spolupracovat se státem, zaměstnanci a odbory, musí si vzájemně věřit. "Anebo to tak nebude a v tom případě není možné od státu očekávat ani podporu v oblasti energetiky, ani podporu v oblasti přechodu na nové technologie a už vůbec ne další podporu jakéhokoliv finančního charakteru. Je to poslední varování, které jsme dneska dali vlastníkům a managementu společnosti," řekl ministr.

Habura chápe určitou rozhořčenost státu. "Z druhé stránky stát musí pochopit, že pokud se jedná o byznys a je tam zájem akcionáře, aby neprodělával peníze, tak akcionář se chová v tuto chvíli, jak se chová," řekl výrobní ředitel.

Proti vyvádění prostředků z firmy dnes před hutěmi demonstrovaly stovky jejich zaměstnanců.

Jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny oxidu uhličitého do ovzduší. Provozovatelé monitorují své emise, vykazují je každoročně ministerstvu životního prostředí a vyřazují za ně povolenky. S povolenkami lze obchodovat. Firmy dostávají část povolenek bezplatně od státu, zbytek si mohou koupit na trhu nebo v aukci.

LO patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Její roční kapacita výroby je 3,6 milionu tun. I s dceřinými společnostmi má LO 6000 zaměstnanců.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy