Na trhu s léky může vzniknout nový obr. Pfizer chce převzít konkurenta i kvůli daním

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 29. 10. 2015 14:51
O nabídce Pfizeru na převzetí Allerganu píší deníky Financial Times a The Wall Street Journal. Pokud se to potvrdí, půjde již o druhý pokus Pfizeru o koupi velkého konkurenta. Loni se firma neúspěšně pokoušela o převzetí britské firmy AstraZeneca. Tržní hodnota společnosti Allergan činí 113 miliard dolarů. Firma Allergan potvrdila předběžná jednání. Spojením podniků by vznikl největší výrobce léků na světě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Americká farmaceutická společnost Pfizer jedná o převzetí konkurenta Allergan. Informovaly o tom ekonomické deníky Financial Times a The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Společnost Allergan podle agentury Bloomberg potvrdila "předběžná přátelská jednání", která nicméně "nemusí s jistotou vést k transakci".

Spojením podniků by nicméně vznikl největší výrobce léků na světě s tržní hodnotou kolem 330 miliard dolarů (přes osm bilionů Kč).

Nabídka Pfizeru na převzetí Allerganu by představovala již druhý pokus podniku o koupi velkého konkurenta. V loňském roce se Pfizer neúspěšně pokoušel o převzetí britské společnosti AstraZeneca, za kterou nabízel téměř 70 miliard liber (2,6 bilionu Kč). Tržní hodnota společnosti Allergan činí 113 miliard dolarů (2,8 bilionu Kč).

Jedním z důvodů dřívější snahy Pfizeru o převzetí rivala AstraZeneca bylo získání možnosti snížit daňovou zátěž přesunem ústředí ze Spojených států do Británie. Převzetí Allerganu sídlícího v irském Dublinu by mohlo Pfizeru poskytnout podobnou výhodu, upozornila agentura Reuters.

Americká vláda nicméně před časem zavedla nová opatření, která mají zabránit, aby se domácí firmy prostřednictvím fúzí se zahraničními podniky vyhýbaly placení daní v USA. Kvůli těmto novým pravidlům loni americká společnost AbbVie zrušila plánované převzetí irského konkurenta Shire v hodnotě 55 miliard dolarů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy