Na sociální věci jde osmina HDP. Statistici rozebrali vládní výdaje za rok 2015

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
19. 1. 2017 14:05
Celkové výdaje vládního sektoru dosáhly 42 procent hrubého domácího produktu. Nejvíce peněz vydaly vládní instituce na sociální ochranu, zdravotnictví a ekonomické záležitosti jako třeba investiční dotace (6,6 procenta).
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Největší část výdajů ministerstev a dalších vládních institucí šla v Česku v roce 2015 na sociální dávky, a to v rozsahu 12,5 procenta hrubého domácího produktu. Mzdy a platy zaměstnancům představovaly 8,7 procenta HDP.

Celkové výdaje vládního sektoru dosáhly 42 procent hrubého domácího produktu. Uvedli to dnes zástupci Českého statistického úřadu. 

Ministerstva, zdravotní pojišťovny, ale i příspěvkové organizace jako školy, nemocnice či dětské domovy celkem vydaly 1,9 bilionu korun – o 0,6 procentního bodu méně než v předchozím roce.

Nejvíce peněz vydaly vládní instituce na sociální ochranu (12,6 procenta HDP), zdravotnictví (7,6 procenta) a ekonomické záležitosti jako třeba investiční dotace (6,6 procenta). Naopak nejmenší zastoupení měly výdaje na bydlení a společenskou infrastrukturu (0,7 procenta), obranu (0,9 procenta) a ochranu životního prostředí (1,1 procenta).

"Díky této analýze struktury výdajů také víme, kolik vynaložil sektor vládních institucí i na další služby. Třeba na vzdělávání to bylo 4,9 procenta HDP, tedy 225 miliard korun. A na veřejný pořádek a bezpečnost 1,8 procenta HDP, to je 84 miliard korun," uvedla předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Foto: ČSÚ

Nejvíce předloni narostly ve srovnání s rokem 2014 výdaje v dopravě. "Bylo to dáno meziročně vyššími investičními výdaji. V Česku se masivně dočerpávaly prostředky z evropských fondů," dodal ředitel odboru vládních a finančních účtů ČSÚ Václav Rybáček.

Ve srovnání s zeměmi EU byly v roce 2014 v Česku nižší výdaje na sociální věci (13,2 versus 19,4 procenta HDP). Například na obranu šlo v EU 1,3 procenta HDP, v ČR pak 0,7 procenta. Naopak na zdraví či vzdělávání šlo v ČR více peněz než v unii.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy