Na nákup ekologického auta přispěje stát. Chystá dotace pro domácnosti i podnikatele

Václav Dolejší
29. 10. 2015 11:00
Stát chystá dotaci na pořízení auta na stlačený zemní plyn (CNG) nebo na elektřinu. O výši příspěvku a dalších podmínkách nyní jednají ministři průmyslu a životního prostředí. Dotace by mohly začít už od poloviny příštího roku. Vedle domácností má podpora mířit také na živnostníky a malé firmy do padesáti zaměstnanců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Praha – Lidé by mohli získat od státu příspěvek na koupi auta na stlačený zemní plyn (CNG) a elektřinu. O dotaci by vedle domácností mohli žádat také živnostníci a malé firmy do padesáti zaměstnanců. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.

O výši příspěvku a dalších podmínkách projektu nazvaného Národní plán čisté mobility se právě dohadují ministři průmyslu Jan Mládek z ČSSD a životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO. Tento týden opustili původní představu, že jednotná dotace by činila zhruba 40 tisíc korun na jakékoliv auto s alternativním pohonem.

Nově oba ministři prosazují variantu, aby elektromobily měly výrazně vyšší příspěvek než auta na stlačený zemní plyn. Těm totiž nahrávala původně zamýšlená částka 40 tisíc korun. Přesně takový je dnes rozdíl mezi cenou klasického vozu a auta na plyn, zatímco elektrická auta jsou dražší o 200 až 300 tisíc.

Podpora na koupi elektroauta, jež funguje v mnoha západních zemích, by měla platit od poloviny příštího roku. Ministerstvu životního prostředí se nejvíc líbí španělský model, kde příspěvek činí tři tisíce eur, tedy zhruba 80 tisíc korun.

„Podporován bude nákup nových osobních aut a dodávek do hmotnosti 3,5 tuny. Podmínkou bude ekologická likvidace starého vozu. Také stanovíme maximální cenu vozidla pořízeného s pomocí dotace, abychom nepodporovali luxusní vozy,“ říká Brabec. Podnikatelé mají mít nárok jen na příspěvek na plynová auta.

Program bude hrazen například z poplatků za převod neekologických starších aut, jenž funguje od roku 2009. Celková suma, kolik vláda do podpory vloží, není ještě známa. Tedy ani odhad, kolik lidí dotaci využije.

Čtěte podrobněji v Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy