Na nákup ekologického auta přispěje stát. Chystá dotace pro domácnosti i podnikatele

Václav Dolejší
29. 10. 2015 11:00
Stát chystá dotaci na pořízení auta na stlačený zemní plyn (CNG) nebo na elektřinu. O výši příspěvku a dalších podmínkách nyní jednají ministři průmyslu a životního prostředí. Dotace by mohly začít už od poloviny příštího roku. Vedle domácností má podpora mířit také na živnostníky a malé firmy do padesáti zaměstnanců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Praha – Lidé by mohli získat od státu příspěvek na koupi auta na stlačený zemní plyn (CNG) a elektřinu. O dotaci by vedle domácností mohli žádat také živnostníci a malé firmy do padesáti zaměstnanců. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.

O výši příspěvku a dalších podmínkách projektu nazvaného Národní plán čisté mobility se právě dohadují ministři průmyslu Jan Mládek z ČSSD a životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO. Tento týden opustili původní představu, že jednotná dotace by činila zhruba 40 tisíc korun na jakékoliv auto s alternativním pohonem.

Nově oba ministři prosazují variantu, aby elektromobily měly výrazně vyšší příspěvek než auta na stlačený zemní plyn. Těm totiž nahrávala původně zamýšlená částka 40 tisíc korun. Přesně takový je dnes rozdíl mezi cenou klasického vozu a auta na plyn, zatímco elektrická auta jsou dražší o 200 až 300 tisíc.

Podpora na koupi elektroauta, jež funguje v mnoha západních zemích, by měla platit od poloviny příštího roku. Ministerstvu životního prostředí se nejvíc líbí španělský model, kde příspěvek činí tři tisíce eur, tedy zhruba 80 tisíc korun.

„Podporován bude nákup nových osobních aut a dodávek do hmotnosti 3,5 tuny. Podmínkou bude ekologická likvidace starého vozu. Také stanovíme maximální cenu vozidla pořízeného s pomocí dotace, abychom nepodporovali luxusní vozy,“ říká Brabec. Podnikatelé mají mít nárok jen na příspěvek na plynová auta.

Program bude hrazen například z poplatků za převod neekologických starších aut, jenž funguje od roku 2009. Celková suma, kolik vláda do podpory vloží, není ještě známa. Tedy ani odhad, kolik lidí dotaci využije.

Čtěte podrobněji v Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy