Na nádraží v západoněmeckém Renningenu funguje automatický obchod

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
23. 2. 2021 16:28
Automatický obchod, ve kterém nejsou prodavači a kde lidé vybírají zboží přes aplikaci či nákupní terminál. Tak vypadá pobočka supermarketového řetězce Edeka, která se v úterý otevřela na nádraží v západoněmeckém Renningenu. Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) vybrala Renningen jako modelový příklad pro svůj projekt nádraží budoucnosti.
Video: Deutsche Bahn Konzern
Na nádraží v německém Renningenu se spouští projekt plně digitálního obchodu. | Foto: Sebastian Gollnow
Nákup je možné vyřídit přes velké dotykové obrazovky, kde si lidé vyberou produkty, nebo přes mobilní aplikaci. | Foto: Sebastian Gollnow
Nákup je možné vyřídit přes velké dotykové obrazovky, kde si lidé vyberou produkty, nebo přes mobilní aplikaci. | Foto: Sebastian Gollnow
O výdej nákupu se stará robotický systém, který zboží po zaplacení dopraví k výdejovému okénku. | Foto: Sebastian Gollnow

Obchod, který je postaven z dopravních kontejnerů, zvenčí vypadá jako každý jiný. Změna je ale očividná už při vstupu, neboť na zákazníky nečekají žádné regály se zbožím a nákupní košíky a nejsou tam ani žádné tradiční pokladny. Nákup je možné vyřídit přes velké dotykové obrazovky, kde si lidé vyberou produkty, nebo přes mobilní aplikaci.

O výdej nákupu se stará robotický systém, který zboží po zaplacení dopraví k výdejovému okénku. V obchodě, který je otevřen 24 hodin denně po sedm dní v týdnu, je prozatím výběr asi z 300 produktů, v budoucnu jich má být až 800. K dispozici je nejen chlazené zboží, ale i drogerie nebo pečivo.

"Naši cestující si přáli lepší nákupní možnosti. Těší mě, že jim jejich přání díky digitálnímu obchodu s potravinami na nádraží budoucnosti v Renningenu můžeme splnit," řekl Tobias Boppré z DB.

Německé dráhy uvádějí, že digitální supermarket v Renningenu je první svého druhu na nádraží v Německu. V zemi už několik automatických prodejen ale vzniklo, v provozu jsou takové obchody například v Oldenburgu, v Bochumi či Lengerichu.

Investici do automatického obchodu vyčíslily dráhy na půl milionu eur (13 milionů Kč). Dohromady pak DB investovaly do rozvoje nádraží 700 000 eur (18,1 milionu Kč). K dispozici je na místě mimo jiné půjčovna kol, servisní stojan s nářadím pro údržbu kol nebo i bezplatný internet. Nádraží se také snaží být šetrnější k životnímu prostředí, vznikla u něj květinová louka a hmyzí hotel a budova využívá jen energii z obnovitelných zdrojů.

Nádraží v Renningenu je jedním z 16, která DB pro svůj projekt železničních stanic budoucnosti vybraly. Na těchto nádražích chtějí dráhy nabízet a testovat nové služby, které mají jít ruku v ruce s ekologií, digitalizací a mobilitou. V Berlíně byla za takové nádraží vybrána stanice Südkreuz, přes kterou denně projde 180 000 cestujících. Tato stanice byla vybavena například novými orientačními prvky a také odstavnou plochou pro elektrické koloběžky.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Sprinterka Pírková skončila místo semifinále HME na ošetřovně

Sprinterka Marcela Pírková na halovém mistrovství Evropy v Toruni díky vyrovnanému osobnímu rekordu 7,34 sekundy postoupila do semifinále šedesátky, ale na jeho start se nepostaví. Bezprostředně za cílem rozběhu totiž spadla a zranila se. Místo přípravy na semifinále zamířila na ošetřovnu a na hotel.

Ve vyrovnaném pátém rozběhu skončila pětadvacetiletá Češka šestá, ale byl to nejrychlejší ze všech pěti běhů, takže vedle čtyř přímo postupujících z něj prošly další tři závodnice na čas.

Pírková se z toho ale ani nestihla radovat. Těsně za cílovou čárou spadla, jen těžko se zvedla a kulhala. "Marcela si s největší pravděpodobností natrhla zadní stehenní sval. Chladíme, stáhli jsme to. Jde na ultrazvukové vyšetření na hotel. Sotva chodí, na běh to určitě není," řekla České televizi šéflékařka české reprezentace Karolína Velebová.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy