Na milionech australských bankovek je pravopisná chyba. Půl roku si jí nikdo nevšiml

ČTK ČTK
9. 5. 2019 12:08
Na nově vydaných australských bankovkách v hodnotě 50 australských dolarů je špatně napsané slovo "zodpovědnost". V anglickém výrazu "responsibility" chybí jedno měkké i. Australská rezervní banka (RBA) uvedla, že v příštím vydání omyl napraví; 46 milionů bankovek s nesprávným výrazem "responsibilty" už je ale v oběhu.
Australská bankovka s pravopisnou chybou.
Australská bankovka s pravopisnou chybou. | Foto: Reuters

Informoval o tom zpravodajský server BBC News. Nové padesátidolarové bankovky ve žluté barvě byly vydány v loňském roce a je na nich zobrazena Edith Cowanová, která se jako první žena dostala do australského parlamentu.

To, co vypadá jako trávník na pozadí portrétu Cowanové, jsou ve skutečnosti řádky miniaturního textu s citacemi prvního projevu této političky v australském zákonodárném sboru.

"Je to velká zodpovědnost být tady jako jediná žena a chtěla bych zdůraznit, že je zapotřebí, aby se sem dostaly i další ženy," píše se v citaci, která se v mikroskopickém textu několikrát opakuje, a to vždy s chybějícím i.

Trvalo plných šest měsíců, než si překlepu - viditelného pouze s pomocí zvětšovacího skla - někdo všiml.

Padesátidolarovka, na jejíž druhé straně je význačný australský spisovatel z řad původního obyvatelstva David Unaipon, je nejrozšířenější bankovkou v Austrálii. Bankovky vydané loni v říjnu obsahují nové bezpečnostní prvky, které mají předejít jejich padělání.

 

Právě se děje

Další zprávy