Mimořádná zpráva

Na konec intervencí není doba, říká nový guvernér Rusnok k posílení koruny

ČTK ČTK
25. 5. 2016 13:13
Budeme pokračovat v takové měnové politice, která bude podporovat českou ekonomiku, uvedl Rusnok po dnešním jmenování. Zásadní zvrat ve snaze ČNB uměle oslabovat korunu nečeká, intervence tedy jen tak neskončí.
ČNB má nového guvernéra. (ilustrační foto)
ČNB má nového guvernéra. (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - V současnosti není doba na to, aby Česká národní banka zpřísnila měnovou politiku, tedy například ukončila režim devizových intervencí. Po dnešním jmenování guvernérem ČNB to řekl novinářům Jiří Rusnok. Česká ekonomika v tuto chvíli podle něj v rámci Evropy funguje dobře.

"My budeme pokračovat v takové měnové politice, která bude podporovat českou ekonomiku. Rozhodně není podle našich analýz doba na to, abychom zpřísňovali měnové podmínky, takže zatím signály pro takový krok (ukončení režimu devizových intervencí - pozn. red.) nejsou. V tomto smyslu by politika měla být v nejbližším období kontinuální," uvedl Rusnok.

Nově jmenovaný guvernér řekl, že nechystá žádné revoluční změny ve fungování a organizaci ČNB. "Zásadní změny nejsou potřeba. Banka se kontinuálně přizpůsobuje svým úkolům. Nějaké změny se ale mohou odehrát minimálně tím, že se mění legislativa," uvedl.

Rusnok dále zopakoval, že případné přijetí eura je politické rozhodnutí a ČNB je v tomto smyslu jen servisní organizací. "Netajím se tím, že jsme technicky schopni euro přijmout a fungovat s ním. Ale je to rozhodně politické rozhodnutí, které mně nepřísluší," uvedl.

Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval Rusnoka guvernérem České národní banky (ČNB). Ve funkci od července nahradí Miroslava Singera, kterému končí druhý šestiletý mandát a nemůže být znovu jmenován. Rusnok kvůli jmenování guvernérem předčasně ukončil první šestiletý mandát jako člen rady ČNB, kterým je od března 2014. V ČNB bude tak do roku 2022.

 

Právě se děje

Další zprávy