Na Barrandovských terasách začne růst "hadovitý" hotel. První hosté mají dorazit za dva a půl roku

Adam Váchal Adam Váchal
5. 7. 2017 18:00
Funkcionalistické Barrandovské terasy se v srpnu začnou výrazně měnit. Stávající majitel na místě odstartuje výstavbu hotelového komplexu. Hrubá stavba hotelu by mohla být dokončena ještě letos. Záleží, co stavařům dovolí tamní podloží. Terasy se otevřou v novém pravděpodobně na přelomu roku 2019 a 2020.
Vizualizace hotelu na Barrandovských terasách
Vizualizace hotelu na Barrandovských terasách | Foto: Kuba & Pilař architekti

Praha - Na Barrandovských terasách v následujících týdnech odstartuje výstavba moderního hotelu. Proměna prvorepublikového výletního podniku, který chátral několik desítek let, se tak rozeběhne naplno. "Zahájit výstavbu apartmánového domu plánujeme v srpnu," prozradil on-line deníku Aktuálně.cz architekt Ondřej Kukral, který se na proměně celého areálu podílí.

Aktuálně na místě probíhá úprava svahu, kde vzniká prostor pro základy nové budovy. Pokud nenastanou komplikace s tamním podložím, výstavba se v létě rozeběhne naplno. Hrubá stavba hotelu v takovém případě bude dokončena ještě na přelomu letošního roku.

Vlastník areálu Michalis Dzikos, který se specializuje na rekonstrukce architektonických památek, očekává, že by se Barrandovské terasy mohly otevřít veřejnosti na přelomu let 2019 a 2020.

Hotelový komplex apartmánového typu nabídne ubytování pro přibližně dvě stě hostů. Skládat se bude ze dvou budov. Nové stavby navrhlo renomované studio Kuba & Pilař architekti. První z budov bude kopírovat původní hadovitý půdorys teras. Druhá stavba vyroste na vyvýšenině v severní části areálu.

Dzikos, který areál vlastní prostřednictvím firmy Barrandovské terasy, již vloni odstartoval rekonstrukci funkcionalistické budovy, která na místě vyrostla koncem dvacátých let minulého století podle návrhu architekta Maxe Urbana. Historické budově se však nenavrátí její původní vzhled, jiné provedení se dočkají například okna, a to kvůli okolnímu hluku z dopravy.

Vizualizace hotelu: celkový pohled
Vizualizace hotelu: celkový pohled | Foto: Kuba & Pilař architekti

Architekti se však v rámci svých návrhů snažili původnímu vzhledu budovy přiblížit co nejvíce. Po dokončení rekonstrukce plánuje Dzikos historickou budovu opět zpřístupnit veřejnosti. Na místě se po dlouhé době opět otevře restaurace.

Přestože majitel odmítl již dříve prozradit, kolik do oprav investuje, podle starších úvah Dzikosova někdejšího spolupracovníka Jaromíra Hrdličky má jít o investici mezi 200 až 500 miliony korun. Na kolik pak vyjde nová výstavba, není jasné.

Otázkou zatím zůstává, co bude s ruinami skokanské věže, nad kterými se bude nacházet nový hotel. Bazén pod skalou, který nefunguje od 50. let, leží na pozemku, jenž Dzikosovi nepatří. Vlastní jej Dagmar Havlová, manželka Ivana Havla, bratra bývalého prezidenta.

Terasy byly ve 30. a 40. letech minulého století přes týden oblíbeným místem večírků filmových hvězd, o víkendech pak na místo přijížděly davy Pražanů. V době největší slávy bylo na místě pro návštěvníky k dispozici tři tisíce židlí a pět set stolů.

Francouzská restaurace byla vyhlášeným místem, kam chodila jíst nejen pražská smetánka. Na přelomu 40. let však byly terasy znárodněny a postupně začaly chátrat. V roce 1992 se pak celý areál teras vrátil potomkům zakladatele Václava Maria Havla, bratrům Václavovi a Ivanovi Havlovým.

Liberecký podnikatel Dzikos se začal v lokalitě angažovat v roce 2001, kdy získal podíl v již zmíněné akciové společnosti Barrandovské terasy. Na podzim 2015 se pak stal jediným akcionářem. Samotná rekonstrukce se přitom odkládala několik let.

 

Právě se děje

Další zprávy